Dyskusje na temat pieniędzy i zarobków nie należą do najłatwiejszych, jednak czasami przychodzi moment, w którym po prostu niezbędne jest poruszenie tych delikatnych kwestii. Bardzo często zdarza się nawet, że to sam pracownik wychodzi z inicjatywą negocjowania warunków finansowych. Nic w tym dziwnego, w końcu dla wielu osób aktywnych zawodowo to właśnie satysfakcjonujące wynagrodzenie jest głównym argumentem do długoterminowego związania się z konkretną firmą i zrezygnowania z poszukiwania dla siebie nowego miejsca pracy.

Nie wiesz, jak przeprowadzić rozmowę o podwyżce z członkami Twojego zespołu? Sprawdź, na które aspekty warto zwrócić największą uwagę!

Rozmowa z pracownikiem o podwyżce – jak ją przeprowadzić?

Zdarza się, że pracownicy niezadowoleni ze swojego wynagrodzenia poddają się już na starcie, ponieważ twierdzą, że łatwiej jest znaleźć inną, lepiej płatną pracę, niż poprosić swojego obecnego pracodawcę o podwyżkę (i spotkać się z pozytywną odpowiedzią). Zawsze znajdzie się jednak grupa osób, która potrafi zakomunikować takie wymagania i, co równie ważne, także rzeczowo i konkretnie je uargumentować.

Pracodawca powinien traktować rozmowy dotyczące podwyżek jako zupełnie naturalny i stały element swojej komunikacji z zespołem. Warto, aby szef był otwarty na poznanie potrzeb pracowników oraz spokojne wysłuchanie tego, co każdy z nich ma do powiedzenia w zakresie zwiększonych oczekiwań finansowych. Zatem jak rozmawiać z pracownikiem o podwyżce?

Punktem wyjścia powinno być szczegółowe zapoznania się motywami, które kierują pracownikiem. Niezbędne jest zatem zadanie kilku istotnych pytań, stanowiących wstęp do dalszych negocjacji oraz budujących partnerską relację pomiędzy rozmówcami. Bez dwóch zdań musisz zweryfikować, z czego wynika prośba o podwyżkę. Być może konkretna osoba odniosła ostatnio jakiś sukces zasługujący na nagrodę, podniosła swoje kwalifikacje, przejęła dodatkowe obowiązki albo po prostu już od dłuższego czasu jej praca przynosi zadowalające wyniki, które powinny zostać docenione w odpowiedni sposób. Zwiększenie wynagrodzenia w takich sytuacjach rzeczywiście ma swoje uzasadnienie.

Odpowiadając na prośbę o podwyżkę, musisz spojrzeć na konkretną osobę również z punktu widzenia jej znaczenia dla funkcjonowania całej organizacji. Wartość pracownika możesz ocenić chociażby poprzez weryfikację jego zaangażowania i stosunku do realizacji powierzanych mu zadań oraz relacji ze współpracownikami. Weź pod uwagę także to, jak ważne jest zajmowane przez niego stanowisko, uwzględnij również koszty, które będzie trzeba ponieść w przyszłości, jeśli pracownik nie otrzyma podwyżki i wyrazi swoją dezaprobatę poprzez odejście z firmy. W niektórych sytuacjach o wiele bardziej opłacalne okazuje się wygospodarowanie z budżetu środków finansowych na podwyżkę niż inwestowanie czasu i pieniędzy w rekrutację oraz wdrożenie nowej osoby.

A może nie zawsze chodzi o podwyżkę?

Interesujące może okazać się to, że pracownik nie zawsze domaga się podwyżki, ponieważ zależy mu na poprawie swojej obecnej sytuacji finansowej. Niekiedy oczekiwania tego typu wynikają z frustracji związanej z brakiem docenienia ze strony przełożonego, próby zwrócenia na siebie uwagi oraz chęci uzyskania informacji zwrotnej co do jakości wykonywanych obowiązków zawodowych. A zwykle stawia się na podwyżkę, ponieważ funkcjonuje przekonanie, że jest to najpopularniejsza forma doceniania kadry pracowniczej. Warto więc propagować wśród zespołu wiedzę na temat odmiennych metod okazywania uznania i rzeczywiście wykorzystywać je w praktyce.

Alternatywa dla podwyżki – poznaj ciekawe propozycje

Niekiedy zdarza się również, że pracodawca, pomimo szczerych chęci nie jest w stanie spełnić oczekiwań pracownika, np. ze względu na kondycję finansową przedsiębiorstwa. Odmowa przyznania podwyżki nie musi być jednak ostateczną decyzją w tej kwestii. Pracodawca realnie zainteresowany dostrzeżeniem i docenieniem swojego zespołu powinien zaproponować pakiet alternatywnych rozwiązań, które również mogą stanowić wartościowy wyraz uznania, jednocześnie są w zakresie jego aktualnych możliwości i nie stanowią aż tak długoterminowego zobowiązania, jakim jest stała podwyżka wynagrodzenia.

Świetną opcją jest chociażby przyznanie wybranemu członkowi zespołu premii uznaniowej lub nagrody pieniężnej. Oba te bonusy mogą stanowić solidne wsparcie dla domowego budżetu pracownika. Dużą popularnością cieszą się także różnego typu karty przedpłacone, kupony podarunkowe albo eVouchery ofiarowane w specjalnych okolicznościach.

Ponadto uznanie w oczach kadry pracowniczej zyskują świadczenia pozapłacowe – elastyczny czas pracy, możliwość korzystania z telefonu służbowego do celów prywatnych, zwrot kosztów dojazdu do pracy, zagwarantowanie udziału w kursach i szkoleniach oraz opłacenie studiów podyplomowych. Dobór konkretnych benefitów powinien zostać wcześniej skonsultowany z kadrą i dostosowanych do ich potrzeb. Dzięki temu realizowana strategia wspierająca motywację zespołu będzie przynosiła pożądane efekty.

Zagwarantowanie takich dodatkowych, jednorazowych świadczeń może być swego rodzaju zapowiedzią przyszłej podwyżki, która zostanie udzielona, jeśli pozwoli na to firmowy budżet, a pracownik nadal będzie wykazywał się taką samą motywacją. Widać więc, że najważniejsze jest tutaj elastyczne podejście oraz wola wypracowania wspólnego rozwiązania, które przynajmniej w pewnym stopniu zadowoli osobę ubiegającą się o wzrost wynagrodzenia.

Dobre praktyki – wynagrodzenie w Twojej firmie

Istotne znaczenie w tym zakresie ma jednocześnie prowadzenie odpowiedniej, przemyślanej polityki płacowej. Ustalanie związanych z nią zasad powinno opierać się na zapewnieniu zespołowi godziwego wynagrodzenia, porównywalnego do średnich stawek oferowanych pracownikom na analogicznych stanowiskach w innych przedsiębiorstwach. W tym celu warto posiłkować się udostępnianymi raportami wynagrodzeń. Dobrym rozwiązaniem jest skonstruowanie tak zwanej siatki wynagrodzeń, ukazującej przedział kwot oferowanych osobom zajmującym określone stanowiska w firmie. Transparentność w tej kwestii jest współcześnie coraz bardziej doceniana na rynku pracy.

 

>> Zobacz także: 8 zasad idealnego szefa

 

Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.