Zaangażowany, zmotywowany, spełniony, realizujący swoje pasje oraz zadowolony z rozwoju kariery zawodowej pracownik to marzenie każdego pracodawcy. Z ludźmi przywiązanymi do miejsca pracy i rzetelnie podchodzącymi do wykonywania powierzonych im obowiązków firma może osiągać zamierzone cele oraz cieszyć się ze wspólnych sukcesów.

Jednak po czym poznać, że dla członków kadry pracowniczej typowe jest właśnie takie optymistyczne nastawienie? Pomagają w tym profesjonalne badania zaangażowania pracowników.

Na czym polega badanie zaangażowania pracowników?

Badania zaangażowania pracowników to nic innego jak weryfikacja nastawienia do pracy, entuzjazmu, produktywności oraz odczuwanej motywacji. Wyniki tych analiz stanowią punkt wyjścia dla wytyczania kierunków rozwoju obieranych przez całe przedsiębiorstwo oraz poszczególnych pracowników. Jeśli ma się na uwadze dobro organizacji oraz osób, które ją tworzą, nie można ignorować potencjału, jaki skrywają w sobie badania zaangażowania pracowników.

Skąd czerpać wiedzę na temat poziomu zaangażowania wśród pracowników? Najpopularniejsze narzędzia diagnostyczne

Do pomiaru stopnia satysfakcji i zaangażowania kadry pracowniczej wykorzystuje się różne techniki, metody badawcze, czy działania ewaluacyjne. Wiele wartościowych danych pozwalających ocenić efektywność zespołu dostarczają na przykład ankiety i dyskusje. Kluczowe w ich kontekście są wnioski wyciągane na podstawie wielopłaszczyznowej interpretacji wszystkich udzielonych odpowiedzi i innych zebranych informacji.

Badania zaangażowania pracowników – anonimowe ankiety dla zatrudnionych

Jednym ze sposobów na to, żeby być na bieżąco z potrzebami pracowników, jest przeprowadzanie ankiet – największym uznaniem cieszą się te online, które zdecydowanie usprawniają cały proces. Zawarte w takich kwestionariuszach pytania (otwarte i zamknięte) pozwalają weryfikować poziom zaangażowania. Najlepsze efekty przynoszą gwarantujące poufność ankiety anonimowe, w których każda osoba może bez obaw o konsekwencje zaprezentować zajmowane przez siebie stanowisko.

Badania zaangażowania pracowników – dyskusje w grupach lub indywidualne rozmowy

Kolejną metodą badania zaangażowania pracowników i nastrojów panujących w firmie jest zaaranżowanie przestrzeni do szczerej oraz konstruktywnej wymiany zdań. Swobodne konwersacje na temat odczuwanej przez zespół satysfakcji z pracy, czy najsilniejszych dla poszczególnych osób motywatorów można przeprowadzać zarówno w kameralnych grupach, jak i indywidualnie. W tym przypadku wystarczy wybrać formę komunikacji wewnętrznej dostosowaną do specyfiki organizacji.

Jak poprawnie przeprowadzić badanie zaangażowania pracowników? Podsumowanie

Badania zaangażowania pracowników pozytywnie przełożą się na funkcjonowanie organizacji i pozwolą prowadzić odpowiednią politykę personalną, gdy będą miały jasno określony cel oraz zostaną z wyprzedzeniem zaplanowane i profesjonalnie przeprowadzone. Zaangażowanie pracowników – badania skupiające się na tym aspekcie funkcjonowania firmy powinny być organizowane cyklicznie. Pozwoli to trzymać rękę na pulsie, przeciwdziałać problemom lub rozwiązywać je niedługo po tym, jak się pojawią. Dzięki temu pracodawcy będą mogli na bieżąco kontrolować sytuację w firmie i jednocześnie pozytywnie wpływać na swój wizerunek. Dodatkowo tego typu działania stanowią dla pracowników sygnał świadczący o tym, że są oni ważnym ogniwem organizacji, a przedstawiane przez nich potrzeby są dostrzegane, czego potwierdzenie to aktywności podejmowane w celu efektywnego zaspokajania tych oczekiwań.

Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.