Naturalne jest, że ludzie różnią się między sobą pod wieloma względami. Cechuje nas między innymi odmienny poziom motywacji odczuwany w związku z wykonywanymi obowiązkami zawodowymi. Różne są także rodzaje motywatorów wpływających pozytywnie na stopień naszego zaangażowania. W tym kontekście wiele zależy od tak zwanego indywidualnego profilu motywacji pracownika.

Pracowniku, co motywuje Cię do pracy?

Co nas motywuje do pracy? Wśród czynników dających impuls do działania najczęściej wymienia się:

  1. Uzyskiwanie satysfakcjonujących zarobków.
  2. Stabilność zatrudnienia.
  3. Przyjemną atmosferę w miejscu pracy opartą na wzajemnym wsparciu i solidarności.
  4. Przeświadczenie, że wykonywana praca jest ważna dla innych ludzi.
  5. Realną szansę na podnoszenie swoich kwalifikacji.
  6. Etyczne współzawodnictwo z pozostałymi członkami zespołu.
  7. Możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.
  8. Systematyczne otrzymywanie informacji zwrotnej co do jakości swoich działań.
  9. Elastyczny czas pracy.
  10. Dobre relacje z przełożonym.

10 czynników motywujących do pracy

Co motywuje pracowników do działania – rozmowa kwalifikacyjna

Co Cię motywuje do pracy? To pytanie, które często słyszą osoby uczestniczące w rozmowach kwalifikacyjnych. Na podstawie udzielanej przez nich odpowiedzi rekruter może zweryfikować, jak duże jest zaangażowanie konkretnego kandydata w wykonywanie zadań. Pomaga to ocenić, czy ma się do czynienia z ambitnym i produktywnym pracownikiem, a więc osobą, która w nowej pracy będzie chciała rozwinąć swoje skrzydła poprzez efektywne działania.

Formułując odpowiedź na to pytanie, warto zrezygnować z utartych formułek, a zamiast tego postawić na szczerość i dokładne opisanie własnego zdania w tej sprawie. Ważna jest także umiejętność precyzyjnego oraz wiarygodnego uzasadnienia przyjętego stanowiska.

Co motywuje ludzi do pracy – badania

Motywowanie do pracy niezmiennie stanowi temat, który cieszy się zainteresowaniem wśród specjalistów od zarządzania ludźmi. Analizując postawy i zachowania ludzi, sprawdzają oni, co może motywować do pracy. Dlatego badania dotyczące bodźców motywujących odbywają się cyklicznie wśród pracowników firm reprezentujących różne branże oraz sektory gospodarki. Stanowią one cenne źródło informacji – na ich podstawie, jak również bazując na wewnętrznych weryfikacjach, pracodawcy mogą tworzyć systemy motywacyjne zgodne z potrzebami ich zespołów.

Wyniki tych badań pokazują, że oczekiwania pracowników są różne i uzależnione od wielu zmiennych, ponadto ewoluują wraz z upływem czasu. Co nas motywuje do działania? Liczą się już nie tylko motywatory finansowe, ale również pozapłacowe, takie jak: benefity żywieniowe, kupony i karty podarunkowe, eVouchery czy dofinansowania wypoczynku i rozrywki dla pracowników oraz członków ich rodzin.

Może warto pomyśleć o nowej pracy?

Jak odzyskać motywację do pracy, gdy istnieje wiele czynników, które zamiast budować zaangażowanie, skutecznie demotywują? Co zrobić, aby dawna produktywność powróciła? Utrata zapału do realizacji powierzonych obowiązków zawodowych to jeden z sygnałów świadczących o tym, że warto na poważnie rozważyć zmianę pracy. To rewolucyjny krok, który może jednak przełamać przedłużający się impas. W niektórych przypadkach jest to najlepsze rozwiązanie, z jakiego skorzystać mogą osoby, które nie wiedzą jak znaleźć motywację do pracy na zajmowanym dotychczas stanowisku. Podjęcie takiej decyzji stanowi okazję do spojrzenia z dystansu na własną karierę i rozpoczęcia nowego rozdziału w swoim życiu zawodowym. Niejednokrotnie jest to szansa na pełniejsze wykorzystanie drzemiącego w danej osobie potencjału.

Wiele w tym kontekście spoczywa w rękach pracodawców. W końcu wcale nie musi dochodzić do sytuacji, w której jakiś członek Twojego zespołu odchodzi z pracy ze względu na utratę motywacji. Jednak jeśli już coś takiego nastąpi, powinieneś zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby kolejny raz już się to nie powtórzyło. Taki przykład może świadczyć o tym, że w Twojej organizacji występują kłopoty z komunikacją. Istnieje prawdopodobieństwo, że z jakiegoś powodu pracownicy nie przekazują Ci na bieżąco informacji dotyczących ich potrzeb (a geneza tego może tkwić w tym, że nie mają ku temu okazji). Dlatego, jeśli w firmie wprowadzono już program motywacyjny, wiele wskazuje na to, że nie został on odpowiednio dopasowany do oczekiwań wszystkich członków zespołu. Koniecznością staje się wdrożenie niezbędnych poprawek w zakresie jego funkcjonowania.

Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.