Jedną z częściej wybieranych przez przedsiębiorców form wspierania pracowników są obecnie karty podarunkowe i karty przedpłacone. Jest to wygodny i prosty w realizacji benefit, który z pewnością spełni potrzeby pracowników różnych branż. Trzeba jednak pamiętać, że stanowi on przychód wynikający ze stosunku pracy. Może go zatem dotyczyć obowiązek podatkowy. Dowiedz się, jakie korzyści niesie za sobą podarowanie pracownikom karty podarunkowej lub wirtualnej, oraz czy po zakupie tego rodzaju benefitu, firma zostanie zwolniona z określonej kwoty podatku dochodowego.

Karta Podarunkowa i Wirtualna – co warto wiedzieć?

Wachlarz dodatkowych bonusów, które oferują przedsiębiorcy swoim pracownikom, jest dziś dość rozbudowany. Rosnąca popularność kart podarunkowych i przedpłaconych wynika m.in. stąd, że dają one pracownikowi dużą swobodę w wykorzystaniu środków znajdujących się na karcie. Z tego względu umożliwia zrealizowanie indywidualnych planów oraz marzeń wszystkich pracowników, niezależnie od wieku, zainteresowań i własnych potrzeb. Wiąże się to z wieloma właściwościami kart podarunkowych i wirtualnych, o których przeczytasz w poniższych akapitach.

Podatek dochodowy od kart podarunkowych
Podatek dochodowy od kart podarunkowych

Szeroka sieć akceptacji

Karta podarunkowa i wirtualna pozwala na realizowanie płatności w wielu punktach sprzedaży, w tym w najpopularniejszych sklepach i marketach. Szerokie zastosowanie kart pozwala dostosować benefit do różnych grup pracowniczych i ich indywidualnych potrzeb, co świadczy o pełnej swobodzie korzystania z kart podarunkowych i wirtualnych.

Nieograniczone płatności w Polsce i za granicą

Karta podarunkowa oraz wirtualna umożliwia bezpieczne płatności internetowe, oraz te w sklepach stacjonarnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pozwala również na szybkie i proste wypłacanie gotówki z bankomatu, a środki na karcie objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Cyfrowa forma

Karta wirtualna zachowuje w pełni cyfrową formę, co jest zdecydowanie dużym udogodnieniem zarówno dla pracownika, jak i działu HR. Bezpośrednie przesłanie benefitów w postaci kart wirtualnych przez e-maila, nie generuje dodatkowych kosztów logistyki i dostawy.

Mimo wielu wartości, jakie mają karty podarunkowe i wirtualne, należy pamiętać, że fiskus może upomnieć się o podatek dochodowy także od takiego upominku. Jest to w dużej części zależne od źródła finansowania i rodzaju przyznanego benefitu pracowniczego. Sprawdź, w jakich sytuacjach masz możliwość zwolnienia z podatku dochodowego.

Czy fiskus zażąda PIT-u od karty przedpłaconej?

Dodatkowe świadczenia od zakładu pracy – zarówno pieniężne, jak i rzeczowe – są przychodem ze stosunku pracy. Oznacza to, że bilety na wydarzenia kulturalne lub sportowe, paczki, czy karty przedpłacone, mogą być objęte obowiązkiem podatkowym.

Zwolnione z podatku dochodowego mogą być benefity, które finansowane są między innymi ze środków obrotowych firmy, czyli środków przeznaczonych na prowadzenie działalności oraz z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Benefity, o których mowa mają charakter socjalny i nie przekraczają określonego na rok limitu (od 2018 roku jest 1000 zł, należy jednak pamiętać, że w wyniku postanowień przyjętych w ramach tarczy antykryzysowej, wartość ta wzrasta w latach 2020-2021 do 2000 zł).

Karta przedpłacona jest rodzajem karty płatniczej. Dokonywane nią transakcje są autoryzowane do wysokości salda, które jest zasilone przed przekazaniem karty pracownikowi. Zasada jej funkcjonowania, jak i bezpieczeństwo środków jest zbliżone do tradycyjnej karty debetowej. Można nią zapłacić za wybrany towar lub usługę, bez żadnych ograniczeń. Dlatego jest ona traktowana jako świadczenie pieniężne. Zatem jeśli została sfinansowana z ZFŚS, to od 2020 roku przysługuje zwolnienie z podatku dochodowego do kwoty 2000 zł na pracownika (w całym roku podatkowym).

Karta prezentowa to nie środek płatniczy

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kart podarunkowych na prezent (o określonym nominale, do konkretnej sieci sklepów, w których można je wymienić na towar lub usługę). Są to de facto bony towarowe, a różnią się od nich jedynie nośnikiem (jest nią karta magnetyczna). Fiskus nie traktuje ich zatem jako świadczeń rzeczowych, lecz jako znaki uprawniające do wymiany na konkretny towar lub usługę. W rozumieniu urzędu skarbowego nie są one także środkiem płatniczym. Nie przysługuje w tym wypadku zwolnienie z obowiązku podatkowego.

Warto dodać, że jeśli pracodawca chce przekazać karty podarunkowe lub przedpłacone emerytom (byłym pracownikom firmy), zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. pobierany jest wówczas (bez względu na źródło finansowania), gdy wartość benefitu przekracza 3000 zł.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

W przypadku kart przedpłaconych, aby ocenić wysokość ewentualnego podatku dochodowego, pracodawca powinien zsumować wszystkie świadczenia rzeczowe i pieniężne wypłacone pracownikowi od początku roku, które zostały sfinansowane z ZFŚS. Obowiązek podatkowy pojawia się w momencie, gdy wartość benefitów przekroczy 2000 zł. Od tej nadwyżki powinna zostać pobrana od pracownika zaliczka na podatek dochodowy.

Podsumowanie

Karty podarunkowe są jednym z coraz częściej wybieranych benefitów przez pracodawców. Podarowanie ich pracownikom zdecydowanie odciąża ich budżet domowy oraz dopasowany jest do większości osób, gdyż szeroka sieć akceptacji pozwala na zrealizowanie zakupów we wszystkich sklepach. Karty podarunkowe, które finansowane są z ZFŚS, są również dużą korzyścią dla firmy, gdyż zwalniają pracodawcę z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 2000 zł. Jeżeli chcesz obdarować pracowników drobnym upominkiem, który z pewnością zapadnie w pamięć, będzie wsparciem finansowym, a jednocześnie zwolni Cię z  płacenia podatku dochodowego, postaw na sprawdzone karty podarunkowe dla pracowników.

Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.