Karta przedpłacona – czym jest, jak działa i gdzie ją kupić?

Karta przedpłacona – czym jest, jak działa i gdzie ją kupić?

16 Wrzesień 2022

Obserwując otaczającą rzeczywistość, można dojść do wniosku, że brzęk monet i szelest banknotów w portfelu to już przeszłość. Coraz częściej podstawowym środkiem płatniczym, używanym w sklepach, punktach usługowych oraz przy transakcjach internetowych, jest karta przedpłacona. Obrót bezgotówkowy staje się standardem zarówno w małych miejscowościach, jak i dużych miastach. Taką formę płatności preferują głównie osoby młode, choć coraz częściej i ludzie starsi się do niej przekonują.
Zasilona konkretną kwotą karta prepaid jest dużo ciekawszą alternatywą dla tradycyjnego prezentu w postaci gotówki, czy przelewu na konto. Ten rodzaj upominku stanowi wyjątkową formę docenienia bliskiej osoby, zarówno w życiu, jak i w pracy. Można ją wykorzystać na wiele sposobów – jako atrakcyjny element systemu benefitowego w firmie, nagrodę w konkursie pracowniczym, czy jedyny w swoim rodzaju prezent świąteczny dla partnerów biznesowych lub pracowników.
Karta przedpłacona – czym jest i do czego służy? Jak ją naładować? W jaki sposób można stać się jej użytkownikiem? Kto powinien bliżej przyjrzeć się temu rozwiązaniu? Kiedy warto korzystać z karty płatniczej prepaid? Jakie są podstawowe zasady jej funkcjonowania? Jakie wady i zalety ma ten instrument płatniczy? Aby odpowiedzieć sobie na te i wiele innych pytań, przeczytaj poniższy artykuł.

Karta przedpłacona – czym jest? Definicja karty prepaid

Karta przedpłacona (prepaid) umożliwia dokonywanie płatności z wykorzystaniem środków pieniężnych, zgromadzonych na specjalnym rachunku technicznym. Można nią płacić zarówno w obiektach stacjonarnych, jak i sklepach internetowych. Lista miejsc akceptujących kartę prepaid jest naprawdę długa – od różnego rodzaju sklepów, przez lokale gastronomiczne, aż po punkty usługowe, takie jak: siłownia, czy kino. Karta przedpłacona działa nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, a wszystkie płatności są w stu procentach bezpieczne. Dodatkowym atutem jest możliwość swobodnego dokonywania wypłat z bankomatów. Karty prepaid mogą być anonimowe albo spersonalizowane, czyli wydane na rzecz oznaczonej z imienia i nazwiska osoby.

Karty przedpłacona, w zależności od potrzeb klienta, występuje w formie tradycyjnej oraz wirtualnej. Wirtualna karta prepaid przesyłana jest drogą elektroniczną, dzięki czemu użytkownik ma ją dosłownie na wyciągnięcie ręki w swoim telefonie. Takie rozwiązanie stanowi synonim: wygody, postępu oraz ograniczonej do minimum logistyki związanej z przekazywaniem kart przedpłaconych do odbiorców.

Kto może korzystać z karty przedpłaconej?

Karta przedpłacona to uniwersalny instrument płatniczy, mający wiele zastosowań. To także idealne rozwiązanie dla osób, które regularnie podróżują w celach prywatnych lub służbowych i chcą mieć na miejscu dostęp do wygodnego w użytkowaniu środka płatniczego. Ponadto karta prepaid jest opcją, która powinna zainteresować wszystkich borykających się z problemem z racjonalnym zarządzaniem finansami. To wygodne narzędzie także wtedy, gdy przy organizacji jakiegoś wydarzenia, np. imprezy urodzinowej, chce się sprawnie rozdysponować określonym na ten cel budżetem – nie można wówczas wykorzystać więcej środków, niż znajduje się na karcie, nie ma więc ryzyka, że powstanie debet.

Karta Prepaid może okazać się też świetnym rozwiązaniem dla rodziców, jako wygodna forma kieszonkowego. Dzięki temu dzieci uczą się oszczędzania od najmłodszych lat i budują świadomość, jak mądrze w przyszłości postępować z pieniędzmi.

Karta prepaid – gdzie kupić?

Charakteryzując karty przedpłacone trzeba mieć na uwadze, że są one dostępne w dwóch podstawowych wariantach. Z jednej strony uznaje się je za produkt finansowy oferowany klientom indywidualnym przez wiele polskich banków, a nawet instytucji pozabankowych. W celu otrzymania takiej karty należy złożyć odpowiedni wniosek. Każdorazowo trzeba zapoznać się z regulaminem użytkowania karty oferowanej przez konkretny podmiot. W ten sposób uniknie się przykrych niespodzianek, np.: dodatkowych opłat za określone działania.

Karty prepaid można znaleźć także w ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych. Wtedy po prostu kupuje się przedpłaconą kartę podarunkową o narzuconym z góry nominale albo doładowuje ją na określoną kwotę. Karty w takiej odsłonie, ze względu na to, że odgrywają rolę prezentu lub nagrody, wyróżniają się wizualnie – posiadają okolicznościowe grafiki, np. związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Karty podarunkowe zdają egzamin również w ramach akcji promocyjnych, konkursów oraz programów wspierających sprzedaż.

Karta przedpłacona – jak używać i jakie daje możliwości?

Karty przedpłaconej używa się tak samo, jak karty debetowej lub kredytowej. Podczas robienia zakupów, czy korzystania z innych usług, przy płatności wystarczy okazać kartę. Można skorzystać z transakcji tradycyjnej, wpisując PIN lub zbliżeniowej.

Jeśli chodzi o płatności w sklepie internetowym, należy zastosować indywidualny numer karty. Warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków karty przedpłacone można użyć wielokrotnie, dlatego nie trzeba od razu wykorzystywać całej znajdującej się na nich kwoty. Zamiast tego możliwe jest dokonywanie kilku transakcji, aż do osiągnięcia wyznaczonego wcześniej limitu. Zazwyczaj istnieje także opcja wybrania droższych produktów i dopłacenia powstałej różnicy z własnych środków (chociażby wykorzystując do tego gotówkę lub inną kartę).

W bieżącym zarządzaniu przedpłaconymi kartami podarunkowymi pomagają funkcjonalne aplikacje, które instaluje się na dowolnym urządzeniu mobilnym. Za ich sprawą użytkownik może w dowolnym momencie sprawdzić saldo, zablokować, odblokować i zastrzec kartę, zapoznać się z historią transakcji, zmienić dotychczasowy PIN, wyszukać konkretne adresy miejsc, w których akceptowane jest takie narzędzie płatnicze, a nawet zdobyć informacje dotyczące limitów dziennych oraz miesięcznych (wraz z rozgraniczeniem na płatności kartą, transakcje internetowe i wypłaty z bankomatów).

Karta przedpłacona – zalety i wady

Karty prepaid zyskują coraz większe grono zwolenników. Dlaczego? Do ich głównych atutów zalicza się:

 • dużą elastyczność użycia, wynikającą z funkcjonowania wielu punktów akceptujących karty,
 • możliwość kontroli nad wydatkami,
 • świadome podejście do oszczędzania,
 • bezpieczeństwo realizowanych transakcji,
 • rozsądne i praktyczne dysponowanie posiadanym budżetem,
 • rozdzielenie pieniędzy przeznaczanych na odmienne cele,
 • łatwość użytkowania,
 • możliwość czasowego przekazania karty innej osobie,
 • pełna swoboda wyboru celu, na jaki przeznaczy się otrzymane środki,
 • możliwość dokonywania płatności zarówno w Polsce, jak i za granicą,
 • w razie ewentualnej kradzieży, złodziej ma dostęp jedynie do kwoty, na jaką zasilona jest karta, a nie do wszystkich pieniędzy zgromadzonych na rachunku osobistym,
 • uniwersalność zastosowania z punktu widzenia pracodawcy – możliwość zakupienia takiej karty jako wyjątkową formę prezentu dla pracowników na święta, atrakcyjną nagrodę w konkursach pracowniczych oraz sprawdzoną i praktyczną metodę dofinansowania posiłków.

Oczywiście należy pamiętać, że nawet karty przedpłaconej dotyczą prowizje naliczane za korzystanie z karty lub obciążanie dodatkowymi kosztami wynikającymi z braku aktywności. Ponadto w przypadku niektórych rodzajów kart w momencie upłynięcia terminu ważności, zgromadzone na niej środki przepadają. Jednak widać, że karty prepaid mają zdecydowanie więcej pozytywnych niż negatywnych stron. Opłaca się zatem przymknąć oko na te pewne niedogodności i odkryć korzyści wynikające z posiadania karty przedpłaconej.

Karta przedpłacona – co jeszcze warto wiedzieć? Podsumowanie

Karty przedpłacone cieszą się rosnącą popularnością. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie ten trend nie tylko się utrzyma, ale będzie przybierał na sile. Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji korzystać z karty prepaid, czym prędzej przetestuj to narzędzie. Przekonaj się, jak wiele możesz zyskać z jej posiadania.