Karta podarunkowa a podatek dochodowy

Karta podarunkowa a podatek dochodowy

26 Maj 2020

Jedną z częściej wybieranych przez przedsiębiorców form wspierania pracowników są obecnie karty podarunkowe i karty przedpłacone. Jest to wygodny i prosty w realizacji benefit, który spełnia potrzeby pracowników różnych branż. Trzeba jednak pamiętać, że stanowi on przychód wynikający ze stosunku pracy, a co za tym idzie – może obejmować go obowiązek podatkowy. Dowiedz się zatem, jakie korzyści niesie za sobą podarunek w postaci karty podarunkowej lub wirtualnej dla pracownika. Czy po zakupie tego rodzaju benefitu, firma zostanie zwolniona z określonej kwoty podatku dochodowego?

Spis treści:

Karta podarunkowa i wirtualna – co warto wiedzieć?

Wachlarz dodatkowych bonusów, które oferują przedsiębiorcy swoim pracownikom, jest dziś bardzo rozbudowany. Rosnąca popularność kart podarunkowych i przedpłaconych wynika m.in. stąd, że dają one pracownikowi dużą swobodę w wykorzystaniu środków znajdujących się na karcie. Z tego względu umożliwia zrealizowanie indywidualnych planów oraz marzeń wszystkich pracowników, niezależnie od wieku, zainteresowań oraz własnych potrzeb. Poznaj zatem właściwości kart podarunkowych i wirtualnych.

Szeroka sieć akceptacji

Karta Podarunkowa i Wirtualna Karta Podarunkowa pozwalają na realizowanie płatności w wielu punktach sprzedaży, w tym w najpopularniejszych sklepach i marketach. Szerokie zastosowanie kart pozwala dostosować benefit do różnych grup pracowniczych i ich indywidualnych potrzeb, co świadczy o pełnej swobodzie korzystania z nich.

Nieograniczone płatności w Polsce i za granicą

Karta Podarunkowa oraz wirtualna umożliwiają bezpieczne płatności internetowe oraz te w sklepach stacjonarnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pozwalają również na szybkie i proste wypłacenie gotówki z bankomatu. Warto wiedzieć, że środki na karcie objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Cyfrowa forma

Karta podarunkowa Pluxee Prezent (wcześniej karta podarunkowa Sodexo) zachowuje w pełni cyfrową formę, co jest zdecydowanie dużym udogodnieniem zarówno dla pracowników, jak i działu HR. Bezpośrednie przesłanie benefitów w postaci kart wirtualnych przez e-maila nie generuje dodatkowych kosztów logistyki oraz dostawy.

Mimo wielu wartości, jakie mają karty podarunkowe i wirtualne, należy pamiętać, że fiskus może upomnieć się o podatek dochodowy. Jest to w dużej części zależne od źródła finansowania i rodzaju przyznanego benefitu pracowniczego. Sprawdź, w jakich sytuacjach masz możliwość zwolnienia z podatku dochodowego!

Czy fiskus zażąda PIT-u od karty przedpłaconej?

Dodatkowe świadczenia od zakładu pracy – zarówno pieniężne, jak i rzeczowe – są przychodem ze stosunku pracy. Oznacza to, że bilety na wydarzenia kulturalne lub sportowe, paczki czy karty przedpłacone mogą zostać objęte obowiązkiem podatkowym. Natomiast warto wiedzieć, że:

  • Zwolnione z podatku dochodowego mogą być benefity, które finansowane są z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Benefity te mają charakter socjalny i nie przekraczają limitu określonego na rok (od 2018 roku ustalony limit wynosił 1000 zł, należy jednak pamiętać, że w wyniku postanowień przyjętych w ramach tarczy antykryzysowej, wartość ta wzrosła w latach 2020-2021 do 2000 zł).

Karta prezentowa to nie środek płatniczy

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kart podarunkowych na prezent (o określonym nominale do konkretnej sieci sklepów, w których można je wymienić na towar lub usługę). Są to de facto bony towarowe, ale różnią się od nich jedynie nośnikiem (jest nią karta magnetyczna). Fiskus nie traktuje ich zatem jako świadczeń rzeczowych, lecz jako znaki uprawniające do wymiany na konkretny produkt lub usługę. W rozumieniu urzędu skarbowego nie są one środkiem płatniczym. W tym przypadku nie przysługuje zwolnienie z obowiązku podatkowego.

Warto wiedzieć, że jeśli pracodawca chce przekazać karty podarunkowe lub przedpłacone emerytom (byłym pracownikom firmy), zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% pobierany jest bez względu na źródło finansowania, gdy wartość benefitu przekracza 3000 zł.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

W przypadku kart przedpłaconych, aby ocenić wysokość ewentualnego podatku dochodowego, pracodawca powinien zsumować wszystkie świadczenia rzeczowe i pieniężne wypłacone pracownikowi od początku roku, które zostały sfinansowane z ZFŚS. Obowiązek podatkowy pojawia się w momencie, gdy wartość benefitów przekroczy 1000 zł. Od tej nadwyżki powinna zostać pobrana od pracownika zaliczka na podatek dochodowy.

Karta podarunkowa a podatek dochodowy – podsumowanie

Karty podarunkowe są jednym z coraz częściej wybieranych benefitów przez pracodawców. Taki podarunek dla pracowników zdecydowanie odciąża ich budżet domowy. Co więcej, dopasowany jest do większości osób ze względu na szeroką sieć akceptacji, która pozwala na zrealizowanie zakupów we wszystkich sklepach. Karty podarunkowe, które rozliczane są z ZFŚS dają także duże korzyści dla przedsiębiorcy, ponieważ zwalniają pracodawcę z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 1000 zł. Jeżeli chcesz sprawić podarunek swoim pracownikom, który z pewnością zapadnie w pamięć, będzie wsparciem finansowym, a jednocześnie zwolni Cię z płacenia podatku dochodowego, postaw na sprawdzone karty podarunkowe dla pracowników.