WHO i MR: Płatności bezgotówkowe bezpieczniejsze niż gotówka

Płatności bezgotówkowe są bardziej higieniczne niż gotówka
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Ministerstwo Rozwoju rekomendują płatności bezgotówkowe, czyli kartą (zwykłą albo jeszcze lepiej zbliżeniową) lub telefonem. Tym samym zachęcają, by w miarę możliwości rezygnować z płatności gotówką, która, będąc w powszechnym obiegu – przechodząc z rąk do rąk – może przenosić koronawirusa. Według danych WHO bakterie i wirusy na powierzchni banknotów mogą utrzymywać się nawet kilka dni. Dlatego też, by minimalizować ryzyko rozpowszechniania się nowego koronawirusa SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, Ministerstwo Rozwoju w porozumieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym zachęca konsumentów do płatności bezstykowych, czyli płatności kartami płatniczymi zbliżeniowymi oraz tradycyjnymi na PIN, w tym kartami podarunkowymi dla pracownika, np. przedpłaconymi kartami będącymi formą świątecznej premii czy nagrody motywacyjnej, a przedsiębiorców do ich promowania. Bezpieczną formą płatności jest także Google Pay – system płatności telefonem wdrożony także na kartach przedpłaconych, np. Kartach Podarunkowych Sodexo (zarówno na sezonowej Wielkanocnej Karcie Podarunkowej, jak i kartach regularnych). W Polsce transakcji bezgotówkowych do sumy 50 zł nie trzeba potwierdzać kodem PIN. Jego wprowadzenie jest wymagane dopiero powyżej tej sumy. Warto wiedzieć, że z powodu epidemii Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się do Narodowego Banku Polskiego z prośbą o zastosowanie wyższych limitów dla transakcji kartami zbliżeniowymi.

Płatność bezstykowa dzięki Google Pay - aplikacja Sodexo Dla Ciebie

12 wytycznych dla przedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowało zalecenia dla przedsiębiorców, w których rekomendują:
 1. Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
 2. Promować w miarę możliwości kontakt z klientami za pomocą urządzeń teleinformatycznych.
 3. Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych, np. oferując pracownikom przedpłacone karty podarunkowe na święta – warto dodać, że zasilenia kart podarunkowych dokonywane z ZFŚS są zwolnione z podatku VAT pod określonymi warunkami (więcej informacji na stronie Sodexo.pl w sekcji Motywacja pracowników -> Korzyści dla pracodawcy)
 4. Promować regularne i dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
 5. Upewnić się, że pracownicy oraz klienci mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
 6. Umieścić dozowniki z mydłem lub innym płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
 7. Wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce.
 8. Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP.
 9. Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.
 10. Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
 11. Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientom, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku.
 12. Zapewnić, aby pomieszczenia były czyste i higieniczne:
 • powierzchnie dotykowe takie jak: biurka, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wyposażenia magazynów oraz urządzenia do przemieszczania wewnętrznego towarów muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;
 • wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem
Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zalecenia-dla-przedsiebiorcow-w-zwiazku-z-rozprzestrzenianiem-sie-koronawirusa

Udostępnij artykuł:Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×