Grudzień to najczęściej czas rozliczania budżetów marketingowych i podsumowania wydanych środków. Niejednemu marketerowi robi się gorąco na myśl, że nie wszystkie kampanie zostały zrealizowane w zaplanowanym terminie, co przekłada się na nadwyżkę budżetu. Dlaczego? Bo często zdarza się, że jeśli środki finansowe nie zostały skonsumowane w bieżącym roku to może oznaczać, że działania zostały źle zaplanowane i zrealizowane albo przyznana kwota na akcje wsparcia sprzedaży była zbyt wysoka. Obie sytuacje mogą mieć negatywne konsekwencje, np. w postaci okrojonego budżetu w kolejnym roku. Dlatego do końca grudnia zaoszczędzone środki warto zainwestować w efektywne rozwiązania, które będą miały wpływ na wyniki sprzedaży w nadchodzącym roku.

Z końcem roku finansowego marketerzy muszą jak najszybciej zdecydować w co zainwestować niewykorzystany budżet, by mógł on pracować w kolejnym roku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować sytuację i zastanowić się, jakie rozwiązania należy odrzucić a które sprawdzą się najlepiej – przyniosą zakładany zwrot z inwestycji w postaci wzrostu sprzedaży oraz umocnienia relacji z partnerami biznesowymi i siłami sprzedaży.

Jakim rozwiązaniom powiedzieć nie?

Nietrafionym pomysłem jest przeznaczenie nadwyżki w budżecie na opłacenie usług np. reklamowych czy kampanii digitalowych, których realizacja zaplanowana jest dopiero w nowym roku. Dlaczego? Bo takie podejście nie tylko może wiązać się z problemami podatkowo-księgowymi w tym z zaliczeniem wydatku na usługę do kosztu uzyskania przychodu firmy, ale także płacąc za usługi przed ich wykonaniem, firma nie ma pewności, że zostaną one zrealizowane z należytą dbałością i w konkretnym terminie. To także rodzi dyskusje na linii dział finansów – marketing – sprzedaż i prowadzi do niepotrzebnych, negatywnych emocji.

Kolejnym nietrafioną ideą jest przeznaczanie zaoszczędzonych środków finansowych na zakup gadżetów reklamowych lub nagród rzeczowych. Dlaczego? Po pierwsze rzeczy trzeba gdzieś magazynować – nie każda firma ma warunki, które na to pozwalają. Wynajem przestrzeni magazynowej wiąże się z dodatkowymi kosztami, co nadprogramowo obciąża budżet i nie przynosi zwrotu z inwestycji. Po drugie wybór, zamówienie, produkcja, branding i transport są rozciągnięte w czasie. W praktyce może okazać się, że gdy zamówiony towar do nas dotrze, staje się bezużyteczny, bo nowej kampanii mogą towarzyszyć inne elementy identyfikacji graficznej, nowe hasła itd. Kolejnym argumentem jest to, że dziś marketerzy nie chcą być kojarzeni z gadżetami, bo po nie – zanim trafią do klienta – ustawia się kolejka pracowników.

Dlatego strzałem w dziesiątkę jest znalezienie sposobu, by środki zabezpieczone w w danym roku finansowym mogły pracować w przyszłości.

Jak zabezpieczyć budżet i mieć kłopot z głowy?

Dużo lepszym sposobem na wykorzystanie zaoszczędzonego budżetu niż wcześniejsze opłacenie faktur czy inwestycja w prezenty o charakterze rzeczowym, jest zakup kart i kuponów premiowych Sodexo. Jest wiele czynników, które przemawiają za tym pomysłem. Po pierwsze są to efektywne narzędzia budowania zaangażowania i lojalizowania partnerów, kontrahentów, bo są łatwe w logistyce i magazynowaniu. Proces ich zamawiania oraz dostarczania jest sprawny i szybki – realizacja zamówienia następuje maksymalnie w 72 godziny.

Zwrot z inwestycji w satysfakcję kontrahentów jest gwarantowany także dlatego, że to właśnie karty premiowe są najbardziej pożądaną formą gratyfikacji w B2B – dowody na to przytaczamy w dalszej części.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, by zabezpieczyć środki wybierając karty Sodexo jest zwolnione z podatku VAT, bo to przekłada się na realną oszczędność na poziomie 23%. Dzięki temu, w ramach tego samego budżetu możliwy jest zakup większej liczby kart czy kuponów i obdarowanie większej grupy beneficjentów. To nie wszystko.

Karty i kupony premiowe mają długi termin ważności, a to oznacza, że jeszcze np. w grudniu można zaplanować skuteczne akcje marketingowe z ich użyciem, które odbędą się w następnym roku. Dlaczego? Odpowiedź wydaje się oczywista – można ich użyć jako nagród w krótko i długoterminowych akcjach marketingowych, programach lojalnościowych i programach wsparcia sprzedaży czy potraktować jako noworoczny prezent dla kontrahentów. Klienci Sodexo Benefits and Rewards Services Polska mogą także skorzystać z kompleksowego wsparcia ekspertów Sodexo, w tym doradztwa podatkowo-prawnego zewnętrznych ekspertów czy nadzoru nad prawidłową i sprawną realizacją zamówień. Podsumowując, inwestując w karty i kupony, firma ma efektywne narzędzia wsparcia sprzedaży w kolejnym roku – mówi Justyna Klimuk, Incentive & Recognition Product Portfolio Manager w Sodexo Benefits and Rewards Services Polska.

Inwestycja w satysfakcję partnerów

Obiecaliśmy argumenty, dlaczego karty premiowe są najbardziej pożądaną formą gratyfikacji w B2B, oto one. Jak pokazują wyniki badania „Kompas lojalności w B2B. Oczekiwania uczestników a rzeczywistość” zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services Polska, w opinii uczestników programów wsparcia sprzedaży w B2B główną motywacją do udziału w konkretnej akcji są nagrody (39%.). Dla 53% respondentów najbardziej pożądanym rodzajem gratyfikacji są karty przedpłacone z limitem.

Nie dziwi więc fakt, że karta premiowa jest także nagrodą chętnie stosowaną i pożądaną przez uczestników programów lojalnościowych, którzy zbierają punkty w ramach wyznaczonych zadań, następnie wymieniają je na nagrody. Warto także spojrzeć na to, dlaczego zarówno obdarowani jak i marketerzy cenią karty premiowe Sodexo.

– Partnerzy biznesowi, kontrahenci cenią karty i kupony za ich elastyczność, uniwersalność i możliwość wykorzystania zgodnie z własnymi potrzebami. Kartą przedpłaconą Sodexo wydaną w systemie Mastercard można płacić już niemal wszędzie. Można ją także dodać do aplikacji Google Pay i płacić zbliżeniowo telefonem. Dzięki temu, że karty są zabezpieczone PIN-em przy płatnościach w punktach stacjonarnych, a w przypadku płatności online stosowane jest tzw. silne uwierzytelnienie, użytkownicy są spokojni o to, że środki na karcie są bezpieczne. Dodatkowym plusem jest łatwość użytkowania – za pośrednictwem aplikacji w serwisie DlaCiebie.sodexo.pl użytkownik może zmienić PIN czy sprawdzić saldo karty i historię transakcji – mówi Justyna Klimuk, Incentive & Recognition Product Portfolio Manager w Sodexo Benefits and Rewards Services Polska.

„Dlaczego marketerzy sięgają po kartę premiową? Bez wątpienia karta premiowa Sodexo jest nagrodą, a w okresie okołoświątecznym prezentem budzącym pozytywne emocje. Szczególnie, że można nią w łatwy sposób obdarować zróżnicowaną grupę osób. To także bardziej elegancka forma przekazania pieniędzy niż gotówka, a także bardziej emocjonalne nagrodzenie zaangażowania niż bezosobowy rabat, przelew na konto czy faktura” – dodaje Justyna Klimuk.

Karty posiadają także opcję indywidualizacji wizerunku – dzięki temu firmy mogą wyróżnić się na tle konkurencji poprzez dodanie np. logo, grafiki czy wykorzystania oryginalnego opakowania. Co więcej, Sodexo umożliwia personalizację sieci akceptacji kart pod kątem grupy odbiorców lub założeń akcji.

Godzina zero

Bez wątpienia karty oraz kupony premiowe są skutecznymi i elastycznymi narzędziami wsparcia sprzedaży. Pozwalają zabezpieczyć posiadany budżet w bieżącym roku i zapracować na dobre wyniki w kolejnych miesiącach. Dzięki zakupowi kart przedpłaconych i kuponów premiowych nawet ostatniego dnia roku, firma, zamiast tracić niewykorzystane środki, zyska narzędzia wsparcia sprzedaży w kolejnym roku.

Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.