Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Ministerstwo Rozwoju rekomendują płatności bezgotówkowe, czyli kartą (zwykłą albo jeszcze lepiej zbliżeniową) lub telefonem. Tym samym zachęcają, by w miarę możliwości rezygnować z płatności gotówką, która, będąc w powszechnym obiegu – przechodząc z rąk do rąk – może przenosić koronawirusa.

Według danych WHO bakterie i wirusy na powierzchni banknotów mogą utrzymywać się nawet kilka dni. Dlatego też, by minimalizować ryzyko rozpowszechniania się nowego koronawirusa SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, Ministerstwo Rozwoju w porozumieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym zachęca konsumentów do płatności bezstykowych, czyli płatności kartami płatniczymi zbliżeniowymi oraz tradycyjnymi na PIN, w tym kartami podarunkowymi dla pracownika, np. przedpłaconymi kartami będącymi formą świątecznej premii czy nagrody motywacyjnej, a przedsiębiorców do ich promowania.

Bezpieczną formą płatności jest także Google Pay – system płatności telefonem wdrożony także na kartach przedpłaconych, np. Kartach Podarunkowych Sodexo (zarówno na sezonowej Wielkanocnej Karcie Podarunkowej, jak i kartach regularnych).

W Polsce transakcji bezgotówkowych do sumy 50 zł nie trzeba potwierdzać kodem PIN. Jego wprowadzenie jest wymagane dopiero powyżej tej sumy. Warto wiedzieć, że z powodu epidemii Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się do Narodowego Banku Polskiego z prośbą o zastosowanie wyższych limitów dla transakcji kartami zbliżeniowymi.

Płatność bezstykowa dzięki Google Pay - aplikacja Sodexo Dla Ciebie

12 wytycznych dla przedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowało zalecenia dla przedsiębiorców, w których rekomendują:

 1. Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
 2. Promować w miarę możliwości kontakt z klientami za pomocą urządzeń teleinformatycznych.
 3. Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych, np. oferując pracownikom przedpłacone karty podarunkowe na święta – warto dodać, że zasilenia kart podarunkowych dokonywane z ZFŚS są zwolnione z podatku VAT pod określonymi warunkami (więcej informacji na stronie Sodexo.pl w sekcji Motywacja pracowników -> Korzyści dla pracodawcy)
 4. Promować regularne i dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
 5. Upewnić się, że pracownicy oraz klienci mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
 6. Umieścić dozowniki z mydłem lub innym płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
 7. Wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce.
 8. Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP.
 9. Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.
 10. Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
 11. Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientom, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku.
 12. Zapewnić, aby pomieszczenia były czyste i higieniczne:
 • powierzchnie dotykowe takie jak: biurka, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wyposażenia magazynów oraz urządzenia do przemieszczania wewnętrznego towarów muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;
 • wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem
Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zalecenia-dla-przedsiebiorcow-w-zwiazku-z-rozprzestrzenianiem-sie-koronawirusa
Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.