Zaobserwowałeś ostatnio, że w którymś z członków Twojego zespołu zaszła nagła zmiana? U pracownika, którego dotychczas można było określić mianem wzorowego, zauważalny jest spadek zaangażowania i obniżona efektywność? Coraz częściej popełnia on błędy, popada w konflikty ze współpracownikami, a jego motywacja spadła do minimalnego poziomu?

Z jednej strony może to być chwilowy kryzys, z którego zwalczeniem poradzi sobie solidny odpoczynek po godzinach pracy, dłuższy urlop, zmiana dotychczasowych priorytetów czy znalezienie odrywającego od obowiązków hobby. Natomiast z drugiej strony istnieje szansa, że jest to jedna z pierwszych oznak dużo poważniejszego problemu, czyli wypalenia zawodowego. Jak odróżnić okresowe obniżenie motywacji (związane chociażby z jesienną chandrą lub wiosennym przesileniem) od poważnego stanu chorobowego? Czy w obu tych przypadkach pomocny może okazać się wellbeing?

Brak motywacji czy wypalenie zawodowe?

Każdy pracodawca marzy, aby jego zespół osiągał sukcesy, był zadowolony z wykonywanej przez siebie pracy i realizował swoje obowiązki zawodowe z pełnym zaangażowaniem. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Pojawiają się sytuacje, w których na pracowników oddziałuje wiele negatywnych, skutecznie przytłaczających ich czynników. Reakcje poszczególnych osób na takie bodźce mogą być różne. W przypadku jednych okaże się to tymczasowym spadkiem formy. Natomiast u drugich stanie się punktem zapalnym doprowadzającym do przedłużającego się stanu, który będzie wiązał się nawet z chęcią odejścia z pracy.

Spadek motywacji – jak się z nim uporać?

Gorszy dzień może przydarzyć się każdemu. To całkowicie normalne, że nie zawsze jest się w stanie funkcjonować na najwyższych obrotach. W końcu jesteśmy tylko ludźmi. Zmaganie się z negatywnymi emocjami, utrata chęci do życia, powątpiewanie w sens swojej pracy oraz znudzenie wynikające z wykonywania każdego dnia tych samych czynności może pojawić się zupełnie nieoczekiwanie bądź wynikać bezpośrednio z jakiegoś zdarzenia. Taki stan zwykle doskwiera, dlatego pragnie się odkryć jego genezę, a następnie zastosować sprawdzone sposoby zmierzające do jak najszybszego przezwyciężenia problemu, który się pojawił. Czasem wystarczy nawet niewielka zmiana, aby powrócić na dawne tory i na nowo zacząć czerpać satysfakcję z życia zawodowego. Zwykle po kilku dniach udaje się odzyskać równowagę.

Wypalenie zawodowe – po czym je rozpoznać?

Niestety obniżona motywacja nie zawsze jest epizodycznym zdarzeniem. Bardzo często objaw ten nie ustępuje, a zamiast tego staje się nieodłącznym towarzyszem codzienności wielu pracowników. Może być wtedy uznawany za jedną z początkowych oznak wypalenia zawodowego. Zatem gdzie kończą się kłopoty ze znalezieniem motywacji do działania, a gdzie zaczyna syndrom wypalenia zawodowego?

Wypalenie zawodowe jest reakcją organizmu pracownika na długotrwały stres wynikający z bodźców, jakie oddziałują na niego w miejscu pracy. To stan fizycznego oraz psychicznego wyczerpania. Takie zjawisko staje się coraz bardziej powszechne, w wyniku czego zyskuje miano choroby cywilizacyjnej. Choć niektóre grupy zawodowe są nieco bardziej narażone, na dobrą sprawę problem ten może dotknąć każdego – bez względu na dotychczasowe osiągnięcia czy staż pracy.

Przyczyn wypalenia zawodowego może być wiele. Najczęściej w tym kontekście wymienia się: przytłoczenie wymaganiami, konflikty ról społecznych, napięte stosunki ze współpracownikami, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, nadmierny perfekcjonizm, nieoddzielanie życia zawodowego od prywatnego, zbyt dużą kontrolę oraz niesprzyjające warunki pracy. Z kolei sygnały ostrzegawcze, stanowiące najbardziej charakterystyczne objawy wypalenia zawodowego to: chroniczne zmęczenie, popełnianie błędów, które dotąd się nie pojawiały, pustka emocjonalna, frustracja, bezradność i przygnębienie, problemy z koncentracją, obniżone poczucie własnej wartości, utrata identyfikacji z zespołem, izolowanie się, poczucie braku możliwości rozwoju oraz częste nieobecności w pracy. Jednocześnie pogorszeniu ulega ogólna kondycja organizmu. Pojawiają się nawracające bóle głowy i brzucha, ucisk w żołądku, utrata apetytu oraz zwiększona podatność na infekcje. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem, w razie zauważenia u siebie tych objawów, jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychoterapeuty.

Czy wellbeing może tutaj pomóc?

Można pokusić się o stwierdzenie, że wdrożenie w życie zasad typowych dla idei wellbeingu stanowi jeden ze sposobów zwalczania problemów (oraz zapobiegania im) takich jak utrata motywacji czy wypalenie zawodowe. W końcu istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że cieszącego się dobrym zdrowiem pracownika, spełnionego i zadowolonego ze swojego życia zawodowego oraz prywatnego, dotkną symptomy charakterystyczne dla wypalenia zawodowego. Jeśli w najbliższym otoczeniu danej osoby zapanuje spokój i równowaga, wróci poczucie sensu oraz dawna energia do działania. Pracownik bez większych przeszkód dostrzeże również nowe możliwości rozwoju, co będzie mogło pozytywnie przełożyć się na jakość efektów osiąganych przez całą organizację.

Przykład ten jest jednocześnie kolejnym potwierdzeniem tego, jak dużą rolę w funkcjonowaniu organizacji w XXI wieku stanowi wellbeing. Przemyślane, dynamiczne, całościowe i pragmatyczne działania składające się na politykę wellbeingową mogą okazać się receptą na satysfakcjonujące zarządzanie dobrostanem mniejszych i większych zespołów. W czym jednak tkwi klucz do sukcesu? To nic innego jak tylko skupienie się na rzeczywistych oczekiwaniach pracowników. Dopasowanie się do przedstawianych przez nich potrzeb pozwala zaplanować, a następnie wdrożyć rzetelną i długofalową strategię wspierania ich zdrowia fizycznego, psychicznego, intelektualnego oraz duchowego.

Inwestycja w zwiększenie komfortu życia pracowników to decyzja, którą w dzisiejszych czasach powinien podjąć każdy odpowiedzialny i świadomy pracodawca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zadziała tutaj zasada wzajemności i pracownicy poczują się na tyle dobrze, że będą dawać z siebie wszystko to, co najlepsze. Fakt ten pozytywnie odbije się na ogólnej produktywności przedsiębiorstwa. Skorzystaj z szansy na maksymalizację potencjału swojego zespołu, a nie pożałujesz – sukces biznesowy w dużej mierze osiąga się właśnie dzięki ludziom.

Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.