Zapewnienie pracownikom dobrego samopoczucia, określane w biznesie jako well-being, to obecnie jedno z największych wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się przedsiębiorcy. Od wyboru metod jego realizacji niejednokrotnie zależy powodzenie całej działalności oraz wysokość osiąganych przez firmę wyników. To odpowiedzialne zadanie spoczywa na barkach pracodawców, którzy zmuszeni są do ciągłych poszukiwań najlepszych metod budowania motywacji w pracy. Czym jest well-being i w jaki sposób go osiągnąć?
Well-being – co to takiego?
Well-being to w najprostszym znaczeniu pojęcie określające poczucie ogólnego zadowolenia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dlatego, aby zwiększyć odczuwalną satysfakcję i motywację do pracy, konieczne jest wdrożenie metod, które taki well-being zagwarantują. Kluczem do sukcesu jest znalezienie rozwiązania, które będzie korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy.
Well-being w pracy – co go buduje?
Wzrost poziomu motywacji w pracy jest ściśle związany z dobrym samopoczuciem pracowników. Najlepsze sposoby motywowania pracowników skupiają się przede wszystkim na zapewnieniu im poczucia zadowolenia z wykonywanej pracy. Wpływa na nie wiele istotnych czynników, m.in.:
- warunki pracy zapewnione przez pracodawcę – komfortowa przestrzeń do wykonywania zadań,
- podział obowiązków między pracownikami – wymiar pracy adekwatny do stanowiska, umiejętności i kompetencji
- atmosfera panująca w pracy – zgrany i wspierający się zespół,
- indywidualny stosunek przełożonego do podwładnych oraz ich wzajemne relacje.
Szczególny wpływ na poczucie dobrostanu ma także wynagradzanie pracowników za ich sukcesy zawodowe, które nie dotyczy tylko i wyłącznie finansowej gratyfikacji, ale rozszerza się na zróżnicowane świadczenia pozapłacowe dotyczące życia prywatnego. Tego typu benefity są dla pracownika potwierdzeniem jego wartości dla firmy i pozwalają mu zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem zawodowym.
Zachowanie owej równowagi ma ogromny wpływ na ogólne samopoczucie każdego człowieka – im jest ona większa, tym większa motywacja do pracy. Dobre metody motywowania powinny odpowiadać na potrzeby zatrudnionych i być potwierdzeniem indywidualnego stosunku pracodawcy do nich.
Well-being – motywacja w nowoczesnym wydaniu
Systemy motywacyjne w firmie mogą przybierać różne formy. Ze względu na dużą różnorodność zatrudnianych osób najlepsze efekty przynoszą metody uniwersalne, które dzięki swojej nowoczesnej formie są w równym stopniu atrakcyjne dla wszystkich.
Świetnym przykładem takich rozwiązań są Kupony i Karty Podarunkowe do wykorzystania na zakupy w sieci partnerskiej (lista sklepów, w których można zrealizować swoje kupony, zarówno podarunkowe, jak i premiowe jest tutaj) lub w przypadku kart przedpłaconych – wszędzie, gdzie jest możliwość płatnością kartą Mastercard. Umożliwiają one pozapłacowe wynagrodzenie pracowników za ich wysiłek. Jednocześnie oferują swobodę w wyborze benefitu, dzięki czemu lepiej dopasowują się do indywidualnych potrzeb zatrudnionych.
Dzięki takiej formie to osoba obdarowana decyduje o czasie i sposobie wykorzystania benefitu. Dzięki temu korzystanie z kuponów i kart jest niezwykle wygodne i bezpieczne. Tak atrakcyjna forma nagradzania wpływa na poczucie zadowolenia pracowników i jest najlepszą metodą budowania well-being w pracy.
Ponadto nowoczesna karta Sodexo pozwala także na swobodną kontrolę posiadanych na przedpłaconej karcie podarunkowej środków za pośrednictwem Internetu – w serwisie Dlaciebie.sodexo.pl oraz w aplikacji Sodexo Dla Ciebie.
Warto wspomnieć także o tym, jak ważne jest dla pracowników uznanie ze strony pracodawcy. Wpływa ono nie tylko na wzmocnienie satysfakcji z wykonywanej pracy, ale także zwiększa zaangażowanie w wykonywane obowiązki i zachęca do podejmowania nowych wyzwań. W tym zakresie nagradzanie odgrywa podwójną rolę motywującą – nie dość, że dzięki swojej formie zachęca do dalszej pracy, to dodatkowo wpływa na lepsze samopoczucie. Warto więc skorzystać z dobrze opracowanych metod obdarowywania. Wynikające z nich korzyści okazują się dla przedsiębiorców wprost wymierne.