Nowa normalność w jakiej się budzimy nie pozostawia złudzeń. Pandemia koronawirusa i lockdown nią spowodowany nie tylko zmienił naszą codzienność, ale też spowodował psychiczne zmęczenie, które w konsekwencji może się poważnie odbić na motywacji i zaangażowaniu naszych pracowników.

Ostatnie trzy miesiące wielu liderów zarządzających organizacjami w Polsce porównuje do maratonu, który trzeba było przebiec sprintem, by utrzymać się na rynku. Walka o utrzymanie biznesu, szukanie rozwiązań, kreatywne wykorzystanie potencjału tkwiącego w zespole, praca w niezwykle ciężkich, często zupełnie nowych dla firmy warunkach to wyzwania, przed którymi stanęły firmy w każdej branży i każdej wielkości.

Konieczność natychmiastowej organizacji rozproszonych zespołów, niepewność na rynku, społeczna izolacja, ale również praca w zaizolowanym środowisku (w towarzystwie dzieci i całej rodziny) stały się znakiem rozpoznawczym tego okresu. Tempo zmian jakich doświadczyliśmy w ostatnim czasie w istotny sposób wpłynęło na naszą psychikę, motywację i zaangażowanie. Odmrażanie gospodarki to moment w którym możemy się pochylić nad kondycją naszych pracowników i zadbać o ich powrót do formy. Jak? Poprzez urealnienie marzeń o wakacyjnych wojażach, które z powodu rygorystycznych obostrzeń często legły w gruzach.

Na dobry początek bon turystyczny

Jednym ze świadczeń stanowiących pomoc państwa w tym obszarze ma być Polski Bon Turystyczny, który ma wspierać nie tylko branżę turystyczną szczególnie narażoną na straty w dobie pandemii, ale również polskie rodziny, które dzięki wsparciu mają szansę na lepsze wakacje. Świadczenie w formie cyfrowego bonu będzie przysługiwało niezależnie od poziomu dochodów wszystkim osobom pobierającym świadczenie wychowawcze 500 plus oraz dla dzieci umieszczonych w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie będzie dwukrotnie wyższe i wyniesie 1000 zł.
Co istotne, będzie to cyfrowe świadczenie bezgotówkowe w formie cyfrowego bonu, udzielanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tego typu świadczenie to istotne wsparcie, które będzie można wykorzystać w trakcie pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także na obozie sportowym lub rekreacyjnym. Beneficjent otrzyma cyfrowy bon, który rozliczyć będzie mógł przedsiębiorca turystyczny lub organizacja pożytku publicznego, która zarejestruje się w Polskiej Organizacji Turystycznej. Gdy ustawa wejdzie w życie koniczne będzie złożenie wniosku za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku 500 plus.

Rodzina na wakacjach - tata i syn na rybach

Bon to za mało

Nowa rzeczywistość przyniosła również znaczące podwyżki cen towarów i usług, co w istotny sposób wpłynie na ostateczny rachunek za wakacyjne przyjemności. Tu pole do popisu otwiera się przed pracodawcami. Najpowszechniejszym wsparciem wakacyjnego wypoczynku są tzw. wczasy pod gruszą, czyli świadczenie celowe refundowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Aby optymalizować koszty, pracodawca powinien przeanalizować kwestie związane z rozliczeniem podatku dochodowego i ZUS, bo o ile taka forma wsparcia może być co do zasady opodatkowana i stanowić dla pracownika przychód ze stosunku pracy, o tyle istnieją obecnie konkretne regulacje, które pozwalają skorzystać ze zwolnienia.

Przede wszystkim warto skorzystać ze zwolnienia uwzględniającego dofinansowanie imprez wakacyjnych oraz urlopowych finansowanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych. W tym roku po raz pierwszy od wielu lat wartość odpisu na ZFŚS została znacząco podniesiona i wynosi obecnie 1550,26 zł na pracownika. Dodatkowo konsekwencją kolejnych przepisów wprowadzonych w związku z COVID-19 jest to, że dotychczasowa kwota zwolnienia z obciążeń fiskalnych została zwiększona dwukrotnie do kwoty 2000 zł w 2020 i 2021 roku.

Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.