Wyraz „motywacja” to jedno z najczęściej wymienianych słów w biznesie. Biorąc pod uwagę jej rolę w zakresie wsparcia działalności i rozwoju firmy, nie można się temu dziwić. Choć systemy motywacyjne dotyczą wielu różnych relacji biznesowych, w kontekście pracowników nabierają wyjątkowego znaczenia. To odpowiednio dobrane programy motywacyjne sprawią, że można poprawić efektywność pracy zatrudnionych, a co za tym idzie, podnieść wyniki związane z prowadzeniem firmy, usprawnić jej funkcjonowanie i wzmocnić pozycję na rynku. 

Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, jak dużą rolę w prosperowaniu firm odgrywają zmotywowani pracownicy, dlatego wciąż poszukuje metod skutecznego, długofalowego motywowania. Jedną z najlepszych okazują się systemy motywacyjne. Dlaczego tak się dzieje i czy naprawdę warto z nich skorzystać? 

PROGRAMY I SYSTEMY MOTYWACYJNE – CO TO TAKIEGO?

Na początek warto wyjaśnić, czym tak naprawdę są owe systemy motywacji, o których można coraz częściej usłyszeć w różnych sektorach biznesu. Otóż system motywowania pracowników to nic innego jak nowoczesna odpowiedź na potrzebę wzmocnienia satysfakcji i odczuwanego zadowolenia pracowników z wykonywanej pracy. W tym miejscu należy zaznaczyć rangę znaczenia słowa „nowoczesna”, bowiem forma owego systemu idealnie odzwierciedla współczesne wymagania i oczekiwania pracowników, którzy potrzebują metod będących realną odpowiedzią na ich indywidualne potrzeby.

Programy motywacyjne zawierają cały szereg różnorodnych metod, których głównym zadaniem jest wzbudzenie i wzmocnienie zaangażowania pracowników w wykonywane obowiązki. To także sposób na podtrzymanie kreatywności zatrudnionej osoby, poprawę efektywności pracy i umocnienie więzi z pracodawcą.

 

JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ DOBRY PROGRAM LUB SYSTEM MOTYWACJI?

System motywacyjny w firmie skierowany jest do wszystkich zatrudnionych osób. Dlatego biorąc pod uwagę zróżnicowanie załogi i związane z tym różnorodne potrzeby, jego założenia powinny być na tyle uniwersalne, by zyskały akceptację wszystkich adresatów. Eksperci Sodexo opracowali specjalną platformę – Sodexo Select – która umożliwia dostęp do całego wachlarza świadczeń pozapłacowych związanych z różnymi dziedzinami życia.

Dzięki temu każdy pracownik w ramach przyznanych mu przez pracodawcę środków w prosty sposób może wybrać dowolne świadczenie, które jest dla niego najbardziej atrakcyjne. Pozostawienie pracownikowi tak dużej swobody wyboru zarówno samego świadczenia, jak i czasu jego realizacji zapewnia optymalne wykorzystanie środków i jest dla pracodawcy gwarancją  zadowolenia pracownika a tym samym wzrostu jego motywacji. 

DLACZEGO WARTO?

Dobrze opracowane, spójne programy motywacyjne to doskonały sposób na wzmocnienie zaangażowania pracowników w wykonywane obowiązki. Zmotywowany pracownik rzetelniej wypełnia swoje zadania, jest bardziej kreatywny, znacznie częściej wykazuje własną inicjatywę, poszukuje nowych rozwiązań. Większa motywacja przekłada się także na lepszy stosunek do pracy i chęć pozostania w firmie (niepodejmowanie prób zmiany miejsca pracy). Kolejne zalety to rzadsze absencje, lepsze relacje z samym pracodawcą i pozostałymi przełożonymi. 

Odczuwanie satysfakcji z wykonywanej pracy to dla wielu osób jeden z najważniejszych czynników warunkujących sposób wykonywania obowiązków. Trzeba pamiętać, że rzetelny stosunek do pracy, płynący z wewnętrznych przekonań, pozwala osiągać firmie dużo lepsze wyniki i umacnia jej pozycję. Dlatego wykorzystując takie narzędzia jak na przykład Sodexo Select, dbamy o to, by każdy z pracowników odczuwał rzeczywiste zadowolenie ze swoje pracy, co przyniesie korzyści zarówno jemu, jak i pracodawcy. 
 

Tagi: system motywacji system motywacyjny przykład system motywacyjny w firmie
Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.