Koniec roku to dla właścicieli małych firm czas intensywnej pracy, tym bardziej jeśli w firmie brakuje specjalisty ds. HR i kwestie kadrowe ciążą wyłącznie na jednej osobie. Czy w natłoku obowiązków znajdziesz chwilę, by podziękować pracownikom za całoroczne zaangażowanie? Sprawdź, jaką formę docenienia wybrać i jak w tym szczególnym okresie zadbać o pozytywne doświadczenia zatrudnionych.

Kuszącym rozwiązaniem wydaje się szybki przelew gotówki, który nie wymaga dodatkowego zaangażowania. Warto jednak pamiętać, że oprócz wsparcia finansowego równie ważne jest wsparcie emocjonalne – a Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją, by zadbać także o ten aspekt. Automatyzacja to oczywiście sprzymierzeniec pracodawców w wielu kwestiach, ale akurat w tym wypadku warto postawić na bezpośredni kontakt i tradycyjne spotkanie połączone z wręczeniem upominku, a czegoś takiego nie zapewni nam automatycznie wykonany przelew. Twoja lista grudniowych zadań jest z pewnością długa, ale warto dodać do niej również takie punkty:

  1. Przygotowanie świątecznego prezentu

Przygotowany przez Ciebie upominek będzie wyrazem wdzięczności, dzięki któremu pokażesz, że wśród Twoich priorytetów znajduje się troska o samopoczucie zatrudnionych, relacje i atmosferę. Warto pomyśleć o czymś praktycznym. Jako najbardziej atrakcyjną formę docenienia pracownicy wskazują m.in. karty przedpłacone, które zapewniają swobodę wyboru i elastyczność. Tak wynika z badania Sodexo „Potrzeby pracowników 2022”. Jednocześnie respondenci przyznają, że to właśnie okres przedświąteczny jest najbardziej wymagającym czasem w ciągu roku. Sprawdzą się więc benefity finansowe, dzięki którym można zadbać o potrzeby swoje i swoich bliskich – zrobić zakupy świąteczne, sprawić sobie przyjemność, zaopatrzyć się w prezenty dla rodziny etc.

  1. Czas na słowo „dziękuję”

Zaledwie 19% badanych pracowników małych firm słyszy słowo „dziękuję” od swojego przełożonego co najmniej raz w tygodniu. Grudzień to idealny czas, by zacząć zmieniać nawyki! Zorganizuj spotkanie, podczas którego wręczysz pracownikom świąteczne upominki i podziękujesz za zaangażowanie, energię, kreatywność i wiele innych aspektów, które w codziennym pośpiechu być może umknęły uwadze lub brakowało czasu, by je docenić. To też dobra okazja, żeby zrobić podsumowanie i przedstawić plany na nowy rok – opowiedz nie tylko o tym, jakie cele stoją przed Wami i co jest dla Ciebie kluczowe, ale też wskaż, w jaki sposób zapewnisz wsparcie i przestrzeń do samorealizacji, na jakie możliwości rozwoju będzie można liczyć, jakie nowe wspierające rozwiązania zostaną wdrożone, do jakich działań będziesz chciał zaprosić zatrudnionych etc. Z raportu Sodexo „Bez maski. Pracownik tu i teraz” wynika, że do najważniejszych obszarów wymagających wsparcia ze strony pracodawcy należą kolejno: wsparcie finansowe w okresach Świąt, zdrowie, zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, bezpieczeństwo, oraz wypoczynek. Warto więc zwrócić uwagę na potrzeby wskazywane przez pracowników.

  1. Wspólne inicjatywy

Grudzień sprzyja integracji, dlatego można zachęcić pracowników np. do wspólnych działań charytatywnych, przygotowując paczki świąteczne dla potrzebujących lub angażując się w inne aktywności społeczne. Dobrym pomysłem jest też zorganizowanie konkursów pozwalających dodatkowo docenić pracowników – nie tylko przez przełożonego, ale też przez pozostałych współpracowników. A może zaproponujesz, by pracownicy podzielili się swoimi pomysłami na wspólne grudniowe aktywności? To też buduje zaangażowanie i rozwija poczucie wpływu, które działa motywująco.

Nowy rok można zakończyć z uczuciem zmęczenia i zadyszki, ale można też tak zaplanować nadchodzące miesiące, by znaleźć czas na to, co najważniejsze, czyli bycie bliżej ludzi, czego gorąco Ci życzymy! Powodzenia!

Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.