Każdy z nas lubi być doceniany. Zauważenie i docenienie trudu włożonego w wykonane zadanie pomaga nam uwierzyć we własne możliwości. Utwierdza nas w przekonaniu, że to, co robimy jest ważne i potrzebne, a przede wszystkim zachęca nas do podejmowania kolejnych wyzwań. Dokładanie taka sama sytuacja dotyczy pracowników. Jeśli zatrudniający ich pracodawca potrafi okazać swoje uznanie dla ich pracy, zapewnia sobie nie tylko ich przychylność i lojalność, ale zyskuje jeden z najlepszych sposobów na wzmocnienie ich motywacji i zaangażowania w wykonywane obowiązki. To z kolei przekłada się na wyniki biznesowe i poprawę efektywności prowadzonej działalności. Choć mogłoby się wydawać, ze docenianie jest proste – wystarczy powiedzieć „dziękuję” – w rzeczywistości okazuje się być prawdziwą sztuką, która łączy w sobie kilka istotnych czynników. Jak się jej nauczyć? 

Podziękuj

Pomimo tego, że samo „dziękuję” to niejednokrotnie trochę za mało, warto od niego zacząć, zgodnie z zasadą – mniej znaczy więcej. Należy jednak zaznaczyć, że dziękować też trzeba się nauczyć. Aby nasze podziękowanie było dla danej osoby naprawdę wartościowe, oczywiście powinno być szczere. Ponadto dobrze, aby dotyczyło konkretnej sytuacji – nie może być zbyt uogólnione. Indywidualne podziękowania dla każdego pracownika są dużo bardziej wartościowe niż te kierowane ogólnie do całej grupy osób. 

Jeżeli chcemy wyjątkowo podkreślić zasługi wybranej osoby, podziękujmy jej na forum, podczas ogólnego zebrania wszystkich współpracowników. To jeden z najlepszych sposobów na wyróżnienie i docenienie pracownika oraz jego pracy, które wspaniale dowartościowuje daną osobę i podkreśli jej znaczenie dla dobra pracodawcy i całej firmy. 

Wyraź uznanie

Owo magiczne słowo „dziękuję” warto poprzeć odpowiednio dopasowaną nagrodą, która stanowi rzeczywisty dowód naszej wdzięczności. Oczywiście najbardziej cenna jest ta, która idealnie odzwierciedla indywidualne potrzeby pracownika. Ale jak znaleźć nagrodę idealną dla każdego z osobna? Pomysłem na rozwiązanie tego problemu z całą pewnością może być Karta Podarunkowa. To wyjątkowo uniwersalne narzędzie, służące do nagradzania i motywacji pracowników, zapewnia obdarowywanym ogromne możliwości samodzielnego wyboru nagrody. Szeroka sieć punktów akceptacji, możliwość płacenia w sklepach online  oraz łatwa obsługa powoduje, że Karta jest nagrodą bardzo atrakcyjną i lubianą. 

Porozmawiaj i poznaj

Docenianie najczęściej kojarzy się nam ze wspomnianym wcześniej obdarowywaniem. Rzeczywiście nagroda to istotny element uznania, ale na pewno nie jedyny. Musimy pamiętać, że liczy się także pochwała, chwila uwagi i szczerej rozmowy. Jest to jasny i czytelny przekaz dla pracownika, że dla pracodawcy liczy się nie tylko praca, którą wykonuje, ale on sam jako jednostka. Poza tym taka szczera rozmowa pozwala zacieśniać wzajemne relacje i buduje pozytywny klimat w miejscu pracy. Chwila rozmowy z pracownikiem umożliwia pracodawcy poznanie jego indywidualnych potrzeb i stwarza możliwość wyjścia im naprzeciw. 

Wyjdź naprzeciw oczekiwaniom

Dobry pracodawca zna potrzeby nie tylko te dotyczące życia zawodowego, ale również prywatnego zatrudnionych osób. Znajomość oczekiwań względem pracy umożliwia pracodawcy zapewnienie zatrudnionym optymalnych warunków w samym miejscu pracy. Natomiast poznanie potrzeb dotyczących życia prywatnego pomaga dopasować schemat świadczeń pozapłacowych. Świadczenia tego typu mogą dotyczyć różnych dziedzin – ważne natomiast, by były dobrze dopasowane do każdego pracownika i tym samym niezwykle dla niego atrakcyjne. 

Aby uniknąć obaw związanych z niewłaściwym doborem świadczeń pozapłacowych, można skorzystać z uniwersalnych rozwiązań, jak na przykład Kupony Podarunkowe oraz specjalnej platformy umożliwiającej pracownikom swobodny i wygodny wybór spośród przyznanych w ramach świadczeń środków. Skorzystanie z tego typu rozwiązań zapewnia pracodawcom możliwość wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom pracowników w wyjątkowo wygodny sposób. 

Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.