Mamy dla Was dobrą wiadomość! Znacząco wzrośnie kwota zwolnienia z oskładkowania dofinansowania posiłków dla pracowników – do 300 zł na pracownika miesięcznie, co stanowi prawie 60% wzrostu! Mówi o tym nowelizacja rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, która dziś wchodzi w życie. Dzięki temu rozliczanie benefitu w postaci kart przedpłaconych i kuponów na posiłki będzie jeszcze korzystniejsze.                                                                               

Przed działami HR pojawia się obecnie wiele wyzwań, dlatego na znaczeniu zyskuje upraszczanie procesów oraz optymalizowanie różnych kosztów. Dotyczy to również obszaru polityki benefitowej. Potrzebne są przemyślane i dobrze dopasowane rozwiązania, które z jednej strony trafią w oczekiwania pracowników, a z drugiej będą korzystne z punktu widzenia strategii i możliwości pracodawcy. Takim świadczeniem jest dofinansowanie posiłków.

Posiłki zamiast innych benefitów

Z badania zrealizowanego przez Instytut PBS dla Sodexo wynika, że 76% badanych pracowników, którzy nie mają regularnie dofinansowanych posiłków w pracy, chciałoby otrzymać takie świadczenie. Aby móc dostać dofinansowanie posiłków, czterech na dziesięciu byłoby gotowych zrezygnować z któregoś z posiadanych benefitów – najczęściej wskazywane to ubezpieczenia na życie i PPE/ PPK, dodatkowe programy emerytalne. Dane te pokazują, jak duże znaczenie ma reagowanie na potrzeby wielu grup pracowniczych. Benefity żywieniowe są bowiem uniwersalnym rozwiązaniem, po które sięgają osoby na różnych stanowiskach i w różnym wieku. Karty przedpłacone i kupony na posiłki w praktyczny sposób zaspokajają kluczowe potrzeby człowieka. A teraz – w niespokojnych czasach i w obliczu inflacji – ich znaczenie jeszcze bardziej wzrosło. Priorytetem są zdrowie, dobrostan i bezpieczeństwo finansowe pracowników, które pracodawcy mogą wzmacniać właśnie poprzez dopasowane świadczenia pozapłacowe. Zadanie to ułatwią nowe regulacje prawne, zgodnie z którymi znacząco wzrośnie kwota zwolnienia z oskładkowania dofinansowania posiłków dla pracowników. Z ulgi mogą korzystać również pracodawcy, którzy oferują pracownikom kupony na posiłki, bony żywieniowe czy karty przedpłacone.

Twoja tarcza antyinflacyjna

Nowa ulga to swego rodzaju tarcza, która pozwoli pracodawcom i pracownikom nieco lżejszym krokiem przejść przez rozmaite zmiany gospodarcze oraz stawić czoło rosnącym wydatkom i cenom produktów spożywczych. Jak wyliczyli eksperci Sodexo, dzięki zmianie przepisów pracodawca zaoszczędzi na składkach ZUS 737 zł rocznie za jednego pracownika, natomiast pracownik zaoszczędzi 689 zł rocznie, co łącznie daje ok. 1426 zł w skali roku. Warto wiedzieć, jak te szacunki będą wyglądać w zależności od wielkości organizacji. Na przykład mała firma, licząca 20 pracowników, zaoszczędzi rocznie ponad 14 tys. zł. Z kolei średnia firma, w której pracuje 100 osób, zyska ponad 73 tys. zł rocznie. Dla dużej organizacji, zatrudniającej 5000 osób, będzie to oszczędność niemal 3,7 mln zł.

Wirtualny przepis na realne posiłki

Dofinansowanie posiłków to świadczenie atrakcyjne pod względem ekonomicznym również dla pracowników, którzy na co dzień mierzą się z licznymi wydatkami, a benefit żywieniowy pozwala im zaoszczędzić pieniądze w domowym budżecie. Dodatkowo zyskuje się cenny czas, który można wykorzystać na inne aktywności zamiast gotowania.

W jaki sposób zadbać o dofinansowanie posiłków w firmie? Jako najbardziej preferowane formy wskazywane są karty przedpłacone i kupony na posiłki. Idealnie odpowiadają one także na nowe zwyczaje konsumenckie związane z e-zakupami oraz nowe modele pracy – hybrydowy i zdalny w stu procentach. Nie jest potrzebna stołówka firmowa czy catering zamawiany do biura – wystarczy kilka kliknięć, by wybrać, co i gdzie chcemy zamówić do jedzenia. Nowoczesna Karta Lunch Pass Sodexo ma również w pełni cyfrową formę i jest dostępna na telefonie. Można nią płacić zarówno stacjonarnie, jak i online – w restauracjach, kawiarniach, cukierniach, aplikacjach do zamawiania jedzenia, u dostawców cateringu i w automatach z żywnością. Jest łatwa w użyciu, wygodna, bezpieczna, ekologiczna, czyli taka, jakiej potrzebują współcześni pracownicy.

Aby dowiedzieć się więcej o nowych przepisach i benefitach żywieniowych, zaglądnij tutaj:

 

Powodzenia we wdrażaniu efektywnych benefitów!

Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.