Transformacje o różnorodnym charakterze – społecznym, gospodarczym, czy politycznym – sprawiają, że polski rynek pracy ciągle się rozwija, choć musi przy tym stawiać czoła licznym wyzwaniom. Ostatnio największy wpływ na sferę zatrudnienia mają skutki pandemii oraz okoliczności związane z naturalnymi konsekwencjami postępu technologiczno-cywilizacyjnego, który dostrzegamy na wielu poziomach naszego życia.

To wszystko sprawia, że nadszedł czas, w którym przodował będzie nowoczesny HR. Związane z tym przekształcenia dotkną wielu obszarów funkcjonowania działów human resources – od sposobów organizacji codziennej pracy, przez umawianie spotkań, aż po projektowanie poszczególnych etapów procesów rekrutacyjnych. W celu efektywnej realizacji tych ostatnich przedsięwzięć zaleca się stosować innowacyjne metody pozyskiwania pracowników.

Metody HR – skuteczna rekrutacja nowych pracowników

Na co w pierwszej kolejności powinien stawiać nowoczesny HR? Niezbędne jest podążanie z duchem czasu, a więc zestaw kluczowych wartości ma tworzyć: digitalizacja, cyfryzacja, optymalizacja oraz automatyzacja. Zastosowanie zaawansowanych technologii pozwoli działać z większą wydajnością, przyspieszając i upraszczając realizację powtarzalnych, lecz czasochłonnych zadań. Konieczne jest konstruowanie kompleksowych strategii działania przy pomocy cyfrowych rozwiązań – praca w branży human resources w żadnym wypadku nie może być sekwencją przypadkowych czynności. Metody HR stosowane w codziennej pracy przez te działy muszą uwzględniać zacieśnianie współpracy z innymi komórkami organizacyjnymi przedsiębiorstwa.

Nowoczesne metody pozyskiwania pracowników usprawniają pracę rekruterów i jednocześnie są atrakcyjne dla osób szukających zatrudnienia. Obecnie punktem wyjścia nadal jest standardowe ogłoszenie rekrutacyjne, jednak zmieniają się kanały, którymi dociera ono do odbiorców (coraz częściej są to także media społecznościowe).

Pozostałe trendy w rekrutacji to:

  • dbanie o candidate experience,
  • atrakcyjny onboarding i offboarding pracownika,
  • troska o employer branding,
  • wysyłanie wideo CV,
  • korzystanie z ATS (Applicant Tracking System),
  • rozmowy kwalifikacyjne online,
  • ocena kompetencji poprzez assessment center,
  • direct search – bezpośrednie poszukiwanie kandydatów,
  • zadania rekrutacyjne w formie quizów bazujących na grywalizacji,
  • profilowanie kandydatów za sprawą narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję.

Jakie nowoczesne metody HR opłaca się wykorzystywać w praktyce? Ich potencjał zostanie odkryty w pełni, gdy wybrane rozwiązania dopasuje się do specyfiki branży, wielkości firmy oraz rodzaju stanowiska, na którym występuje wakat.

Warto mieć świadomość, że nowoczesny HR jest po prostu kolejnym etapem rozwoju tych działów, który wcześniej, czy później musiał nadejść. Następuje to właśnie teraz, dlatego firmy stawiające na rozwój powinny nadążać za tymi zmianami, a nawet starać się przewidywać trendy i wyprzedzać je o krok.

Nowoczesne metody pozyskiwania pracowników – podsumowanie

Współcześnie do dyspozycji jest wiele różnorodnych narzędzi służących poszukiwaniu, selekcji oraz ocenie osób zainteresowanych pracą na konkretnym stanowisku. Jednym z trendów, zauważalnym już od kilku dobrych lat, jest to, że tradycyjne metody HR odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmują rozwiązania, których synonim stanowi nowoczesność i perspektywiczne myślenie. W efekcie proces rekrutacji przebiega o wiele szybciej, staje się przy tym bardziej efektywny. Stawiaj w praktyce na innowacyjne metody pozyskiwania pracowników i buduj zespół, z którym odniesiesz biznesowy sukces.

Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.