Trafnie dobrany pakiet benefitów wzbudza zainteresowanie kandydatów decydujących się na udział w rekrutacji, jak również pozwala ograniczyć rotację członków danego zespołu. Świadomy pracodawca musi liczyć się z tym, że inwestycja w dodatkowe świadczenia dla kadry pracowniczej jest opłacalna, co widoczne jest przede wszystkim w długoterminowej perspektywie. Sprawdź, jakie benefity w firmie warto wprowadzić, aby zwiększyć poziom motywacji odczuwany przez pracowników i pozytywnie wpłynąć na wizerunek całej organizacji.

Benefity pracownicze w Polsce

Benefity w firmach są świadczeniami, które pracownik może otrzymywać od pracodawcy. Dzięki charakteryzującemu je dużemu zróżnicowaniu istnieje możliwość dopasowania ich do odmiennych wymagań stawianych przez poszczególnych członków zespołu.

Jeszcze jakiś czas temu takie dodatki były bonusem rzadko spotykanym na rodzimym rynku pracy. Teraz stają się standardem i oferuje je zdecydowana większość firm działających na terenie Polski. Dlatego współcześnie pracodawcy nie powinni już rozważać, czy opłaca się wprowadzać w organizacji politykę benefitową, tylko zastanawiać się, na jakie konkretne świadczenia postawić.
Wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywał, a co ważne, także rozwijał w przyszłości. Pewne jest, że wraz ze zmieniającymi się potrzebami pracowników, ewoluowały będą również rodzaje dostępnych benefitów.

Benefity pracownicze dopasowane do potrzeb

Nawet najdroższe i najbardziej wyszukane benefity dla pracowników firmy nie zostaną pozytywnie przyjęte przed odbiorców, jeśli nie będą tożsame z oczekiwaniami poszczególnych osób. Idealnym rozwiązaniem byłoby zaoferowanie członkom danego zespołu szerokiego wachlarza świadczeń dodatkowych, z których będą mogli samodzielnie wybierać najlepsze dla siebie opcje. Jednak ze względów organizacyjnych oraz finansowych nie każde przedsiębiorstwo może sobie pozwolić na taki krok.

Najlepszym wyjściem pozostaje więc wieloaspektowe przyjrzenie się pracownikom i określenie charakteryzujących ich parametrów, takich jak: życiowe priorytety, indywidualne zainteresowania, sposoby spędzania wolnego czasu, sytuacja rodzinna, wiek, staż pracy oraz specyfika realizowanych przez nich obowiązków zawodowych. Oczywiście poszczególne osoby różnią się między sobą, ale taka wstępna analiza pozwala wykreować ogólny obraz kadry, której chce się zaoferować interesujące benefity.

Najczęściej wskazuje się jednak, że planowanie wdrożenia polityki benefitowej w organizacji powinno zostać poprzedzone rozmowami z pracownikami oraz przeprowadzeniem wśród nich ankiety pozwalającej zdefiniować, jakie są oczekiwane przez zespół benefity w firmie. Jeśli pracownicy rzetelnie podejdą do jej uzupełnienia i udzielą zgodnych z prawdą odpowiedzi, bazując na wynikach takich badań, będzie można postawić na udogodnienia skrojone na miarę przedstawianych przez nich potrzeb.

Pomocne może okazać się również podzielenie pracowników na kilka grup. W każdej z nich niech znajdą się osoby prowadzące określony styl życia, do którego łatwo dopasować konkretne rodzaje benefitów. Poniżej znajduje się właśnie takie przykładowe zestawienie.

Benefity dla pracowników fizycznych i pracowników biurowych

Zarówno pracownicy biurowi, jak i osoby wykonujące pracę fizyczną są narażeni na problemy z kręgosłupem. Pierwsi, ze względu na to, że wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej, a drudzy w związku z koniecznością podnoszenia dużych ciężarów. Dlatego bez dwóch zdań usatysfakcjonuje ich prywatna opieka medyczna, możliwość udania się na odprężający i niwelujący ból masaż czy szansa skorzystania z usług fizjoterapeuty.
Ponadto pracowników biurowych mogą zainteresować cyklicznie odbywające się w miejscu pracy zajęcia jogi. Natomiast pracownicy fizyczni, wykonujący swe obowiązki zawodowe w oddaleniu od swojego domu (na przykład przy budowie nowego odcinka drogi), chętnie skorzystają z zaoferowanego im dofinansowania dojazdów do pracy. Ponadto ta grupa osób doceni dodatkowe ubezpieczenie związane z nieszczęśliwymi wypadkami.

Benefity dla miłośników sportu

Moda na zdrowy tryb życia trwa w najlepsze, dlatego ludzie w różnym wieku dbają o kondycję swojego organizmu, co jednocześnie przekłada się na ich lepsze samopoczucie i bardziej pozytywne nastawienie do życia. Miłośnicy aktywności fizycznej ucieszą się zapewne z otrzymania karty sportowej, która pozwoli im spędzać wolny czas w zgodzie z ich największym hobby. Takie benefity w firmie z pewnością zmobilizują pracowników do systematycznego uprawiania ulubionego sportu i regularnych ćwiczeń na siłowni. Oryginalną opcją dla organizacji dysponujących odpowiednią przestrzenią jest utworzenie dobrze wyposażonej firmowej sali treningowej, z której po godzinach pracy będą mogli korzystać członkowie zespołu, a nawet ich najbliżsi.

Benefity dla młodych rodziców

Każdy z nas w swoim życiu pełni co najmniej kilka ról społecznych. Wiele osób jest pracownikiem i jednocześnie ojcem lub matką. Dobrze jest, jeśli ze strony pracodawcy można otrzymać wtedy wsparcie ułatwiające sprawne łączenie ze sobą tych funkcji. Szczególnie jest ono istotne dla młodych rodziców. Jakie benefity są przez nich najbardziej pożądane? To chociażby elastyczny czas pracy, możliwość wykonywania pracy zdalnie czy prywatna opieka medyczna obejmująca również członków najbliższej rodziny. Mile widziane są także świąteczne prezenty dla dzieci, a także karty przedpłacone – znajdujące się na nich środki finansowe stanowią znaczne odciążenie domowego budżetu. Jeśli rzeczywiście istnieje takie zapotrzebowanie i organizacja może sobie na to pozwolić, możliwe jest utworzenie przyzakładowego żłobka lub przedszkola. W czasie ferii zimowych lub letnich wakacji świetnym pomysłem jest organizowanie w miejscu pracy zajęć i zabaw dla najmłodszych prowadzonych przez animatora.

Benefity dla pracowników młodego pokolenia

Jakich dodatkowych świadczeń oczekują przedstawiciele pokolenia, które dopiero wchodzi na rynek pracy? Duże znaczenie ma dla nich swoboda wyboru oraz korzystanie z nowoczesnych rozwiązań. Dlatego idealną opcję stanowią eVouchery (kody o określonej wartości) oraz wirtualne karty podarunkowe. Takie benefity w firmach są przekazywane odbiorcom drogą elektroniczną, dlatego pracownicy mogą mieć je zawsze przy sobie, a dokładniej w swoich smartfonach. Realizacja takiego upominku jest możliwa w wielu punktach usługowych oraz sklepach stacjonarnych i działających on-line. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, że młodzi pracownicy są zwykle ambitni i pragną inwestować w swój rozwój. Zdobywanie przez nich nowych umiejętności oraz kwalifikacji może odbywać się poprzez udział w oferowanych przez pracodawcę kursach oraz szkoleniach. Dla ludzi w młodym wieku ważne jest życie towarzyskie, dlatego jeszcze jedną opcję, która mogłaby ich zainteresować, stanowi karta przedpłacona zapewniająca dostęp do benefitów związanych z rekreacją, sportem i kulturą, z której korzystanie można współdzielić z bliskimi.

Benefity dla fanów dobrego jedzenia

Stosowanie zbilansowanej diety oraz regularne spożywanie posiłków to nawyki, które mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jednocześnie okazuje się, że coraz więcej pracowników pragnie, aby pracodawcy wspierali ich w prowadzeniu zdrowego trybu życia. Pomóc w tym może między innymi zagwarantowanie dofinansowania posiłków zjadanych podczas przerwy w pracy. To także świetna okazja do tego, aby zespół mógł codziennie usiąść przy wspólnym stole i miał okazję do rozmowy oraz integracji. Benefity żywieniowe (w postaci bonów lub karty), szczególnie te, które pozwalają na swobodny wybór, dopasowany do indywidualnych preferencji smakowych, to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Takie rozwiązanie przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom dobrego jedzenia, dla których spożycie solidnego posiłku stanowi istotną wartość.

Benefity dla pracowników z długim stażem pracy

Skupiając się na młodych pracownikach, nie można zapominać o osobach w średnim wieku oraz członkach zespołu wyróżniających się najdłuższym stażem pracy. Tej grupie na pewno przypadnie do gustu prywatna opieka medyczna oraz dodatkowe ubezpieczenie na życie. Oba te świadczenia zagwarantują im zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Z pozytywnym odbiorem na pewno spotka się również zaoferowanie im dodatkowych dni płatnego urlopu oraz dofinansowanie wybranej formy wypoczynku. Natomiast w okresie Bożego Narodzenia, Wielkanocy czy w związku z ważnym wydarzeniem w życiu pracownika wartym rozważenia pomysłem jest podarowanie bonów lub kart podarunkowych.

Dostosuj benefity pracownicze do obecnej sytuacji w firmie i poza nią

Bardzo ważne jest, aby do kwestii dodatkowych świadczeń podchodzić elastycznie i w razie potrzeby wdrażać niezbędne modyfikacje w realizowanej przez firmę polityce benefitowej. W końcu wraz z upływem czasu zmieniają się nie tylko oczekiwania pracowników, ale przekształceniom ulega również sytuacja przedsiębiorstwa (do zespołu dołączają kolejni członkowie, a organizacja wytycza sobie nowe cele). Ponadto efektywna strategia musi reagować na wyzwania, przed jakimi cały czas staje współczesny rynek pracy w Polsce. Dzięki temu benefity dla pracowników firmy zawsze będą cechowały się aktualnością i przynosiły im realną korzyść nie tylko w życiu zawodowym, ale również prywatnym.

Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.