Za nami turbulentny okres pandemicznej i popandemicznej rzeczywistości. Następujące po sobie kolejne fale COVID-19 skutecznie zatrzymywały wielu pracowników w domach, gdzie poza życiem rodzinnym toczyło się także życie zawodowe. Wraz ze zniesieniem obostrzeń pracodawcy zapowiedzieli wielkie powroty do pracy stacjonarnej, co jednak niekoniecznie pochwalają pracownicy. Jak zatem ich przekonać, że nie ma jak…w biurze?

Niezależnie od tego, czy pracodawca będzie wymagać całkowitego powrotu do pracy stacjonarnej, czy zaproponuje rozwiązania hybrydowe, z pewnością będzie to duże wyzwanie organizacyjne i komunikacyjne. Pracownicy polubili wygodny home office. Praca zdalna często oznacza większą efektywność i lepsze wyniki, a także oszczędność czasu, ale pojawia się pytanie: co z kulturą organizacyjną?

5 kroków do pracy stacjonarnej

Relacje face to face i przypadkowe spotkania na firmowym korytarzu wzmacniają poczucie wspólnoty wśród pracowników, wpływają na budowanie więzi i pozytywną atmosferę w zespole. Jak zachęcić do zmiany domowego centrum dowodzenia na firmowe biurko, np. w open space?

  1. Zapytaj pracowników o zdanie

Dobrym rozwiązaniem jest zaangażowanie pracowników we współdecydowanie o zmianach, jakie czekają firmę. Pierwszy krok w tym celu to poznanie preferencji dotyczących modelu pracy. Pytania o firmową rzeczywistość można zebrać w formie krótkiej ankiety, w której znajdą się zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte.

Przykłady:

  • Ile dni w tygodniu chciałbyś/chciałabyś pracować w biurze?
  • Co sprawi, że powrót będzie łatwiejszy?
  • Jaki rodzaj obowiązków wolisz wykonywać z biura?
  • Jakie zadania wygodniej Ci realizować z domu?
  • Czy masz jakieś obawy lub jest coś, co jest dla Ciebie szczególnie trudne w powrocie do biura?
  1. Określ reguły pracy

Wyniki ankiety koniecznie przedstaw pracownikom. Na wspólnym spotkaniu przedyskutujcie odpowiedzi i opracujcie plan działania. Warto określić jasne zasady: czy do pracy stacjonarnej powracają wszyscy pracownicy, czy tylko grupa (np. chętni)? W jakim zakresie decydujemy się na pracę hybrydową? Jakie rozwiązania stosujemy w przypadku spotkań, podczas których nie wszyscy uczestnicy są na miejscu, w firmie? Jak zostanie zaaranżowane biuro – czy np. pojawią się tzw. hot deski, co oznacza, że pracownik nie będzie mieć jednego stałego miejsca do pracy? A może nie będzie większych zmian w przestrzeni biurowej? Jakie funkcje będą spełniać poszczególne pomieszczenia – czy będzie miejsce do tzw. pracy głębokiej, gdzie pracownik może się odciąć od bodźców i rozpraszaczy uwagi? Czy będą przestrzenie do pracy zespołowej, kreatywnej, koncepcyjnej? Wcześniejsze dokładne omówienie tematu pozwoli na lepsze przygotowanie zespołu do zmiany, a konkretne propozycje mogą zachęcić osoby niezdecydowane.

  1. Zapewnij wsparcie

Wdrożenie się w stacjonarny system pracy po długiej przerwie może sprawiać trudności. Bardzo możliwe, że pracownicy będą potrzebowali wsparcia kompetencyjnego, narzędziowego lub personalnego. Przykładowo, niektórzy mogą potrzebować sesji mentorskiej z ekspertem, a inni poszerzenia umiejętności w ramach kursu lub szkolenia. Na pewno cenne będą uważność i dostępność lidera, menedżera. Być może warto zaoferować również wsparcie terapeuty bądź psychologa. Analiza potrzeb pozwoli przygotować odpowiednie rozwiązania i wyjść naprzeciw pracownikom.

  1. Zaproponuj dopasowane benefity

Owocowe czwartki czy nielimitowany dostęp do aromatycznej kawy nie są już rarytasem. W tych trudnych czasach pracownicy oczekują benefitów, które będą wspierać ich poczucie bezpieczeństwa, wzmocnią ich zdrowie i dobrostan. Dofinansowanie posiłków w pracy to jedna z możliwości zadbania o komfort pracownika po powrocie do biura. Benefit żywieniowy w formie Karty Lunch Pass można wykorzystać w dowolnym lokalu gastronomicznym. Wspólny posiłek podczas przerwy obiadowej będzie okazją do integracji po dłuższej nieobecności w biurze i elementem motywacyjnym, zachęcającym do wyjścia z domu. To także wygoda, bo nie musimy myśleć o zakupach i poświęcać czasu na samodzielne gotowanie.

  1. Zadbaj o przyjazną przestrzeń

Nie każdy może pozwolić sobie na zmianę lokalizacji firmy na taką, która będzie atrakcyjna ze względu na dogodny dojazd czy sąsiedztwo parku. Jednak warto zadbać o biurową przestrzeń nawet drobnymi akcentami – po to, aby w miejscu pracy było po prostu miło i przyjaźnie. Wygodne fotele, donice z kwiatami, a może dodatkowe szafki, w których swobodnie pomieszczą się rzeczy pracowników? Spróbujmy odświeżyć i jak najlepiej dopasować przestrzeń do oczekiwań oraz potrzeb zatrudnionych. Niech będzie bardziej atrakcyjna i wygodna…jak w domu.

Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.