Istnieje wiele skutecznych sposobów na to, aby doceniać pracownika, wzmacniać jego dobrostan, okazywać mu wdzięczność, dbać o niego i utwierdzać go w przekonaniu, że jest wartościowy dla organizacji, którą współtworzy. Działania o takim charakterze przynoszą wiele korzyści – poprawiają samopoczucie, zwiększają zaangażowanie w realizację obowiązków, podnoszą poziom motywacji, mobilizują do rozwoju zawodowego oraz wzmacniają emocjonalną więź pomiędzy firmą a zatrudnionymi w niej osobami. Już teraz przekonaj się, że warto zainwestować w nagrody dla pracowników – różnorodność dostępnych opcji daje szerokie pole do popisu.

Czym są nagrody dla pracowników i kiedy się je przyznaje?

Nagrody dla pracowników są formą wyróżnienia na tle całego zespołu konkretnych osób, które działają ze szczególną korzyścią dla firmy, pozytywnie wpływając tym samym na jej renomę. Takie świadczenia mają charakter uznaniowy, a więc ich rodzaj oraz wartość zależy od decyzji przełożonego. Nagrody dla pracowników najczęściej przyznaje się w związku z jakimś ważnym wydarzeniem (np. zakończeniem realizacji projektu), czy też za wyjątkowe osiągnięcia, uzyskiwanie najlepszych wyników sprzedażowych, wdrażanie kreatywnych pomysłów, przejawianie inicjatywy, wykonywanie swoich obowiązków z ponadprzeciętną starannością oraz pozyskanie wartościowych klientów lub kontrahentów.

Jakie są najpopularniejsze wyróżnienia i nagrody dla pracowników?

Wyróżnienia lub nagrody dla pracowników stanowią solidny zastrzyk energii. Ich atrakcyjność dodatkowo podkreśla postać, w jakiej mogą zostać przyznane. Istnieją dwa rodzaje nagród – niematerialne oraz materialne. Członek kadry pracowniczej, który zasłużył na dodatkową gratyfikację, ma możliwość otrzymania bonusu w formie nagrody rzeczowej, jak również dających dużą swobodę wykorzystania kart przedpłaconych, voucherów, czy wartościowych kuponów. Na każdego działają różne motywatory, jednak praktyka pokazuje, że w większości przypadków najbardziej pożądana nagroda dla pracowników to ta, która ma wymiar finansowy, jest uzupełnieniem wynagrodzenia i stanowi wsparcie dla domowego budżetu. Warto mieć to na uwadze.

Wyróżnienia i nagrody dla pracowników – jak je przyznawać? Podsumowanie

Pracodawcy, którzy decydują się przyznawać różnego rodzaju nagrody dla pracowników, muszą pamiętać, że te gratyfikacje przyniosą oczekiwany skutek tylko wtedy, gdy zostaną sprawiedliwie rozdysponowane. W tym celu trzeba trzymać się kilku istotnych zasad. Przede wszystkim nagradzanie powinno być uczciwe oraz wynikać z czystych intencji. Dzięki temu wręczanie nagród lub udzielanie publicznych pochwał nie zostanie uznane za pusty i nieszczery gest. Należy też pamiętać, że wyrazy uznania warto przekazywać nie tylko za spektakularne triumfy – liczy się także codzienne wysyłanie pozytywnych komunikatów oraz spontaniczne docenianie małych sukcesów, które pozwalają konsekwentnie iść naprzód. Ponadto ważne jest zadbanie o to, aby nagrody dla pracowników były prawidłowo dopasowane, zaspokajały ich rzeczywiste potrzeby i na długo zapadały w pamięć. Kluczowy aspekt stanowi również nagradzanie z uzasadnieniem oraz wyróżnianie za konkretne osiągnięcia – dla danej osoby jest to wskazówka na przyszłość, podpowiadająca, jakie zachowania są pożądane przez pracodawcę. Najlepszym rozwiązaniem jest zamieszczenie w stosownym regulaminie szczegółowych wytycznych dotyczących przyznawania pracownikom wyróżnień i nagród.

Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.