Indywidualizacja benefitów to jedno z wyzwań HR. Jak bowiem odpowiedzieć na zróżnicowane potrzeby wszystkich zatrudnionych? Nie jest to łatwe, ale są świadczenia, które zaspokajają oczekiwania i pracowników fizycznych, i biurowych – tych, którzy pracują stacjonarnie, i tych, którzy wybrali home office. Kto nie chciałby otrzymać dofinansowania posiłków i zaoszczędzić czas oraz pieniądze? To świadczenie jest korzystne również dla pracodawcy, niezależnie od branży i wielkości firmy. Sprawdź, dlaczego!

Czym się kierować przy projektowaniu oferty benefitowej? Modą i aktualnymi trendami? Budżetem, opiniami ekspertów, zdaniem pracowników? Czynniki i argumenty są różne, a działy HR niezmiennie stają przed wyborem takiego pakietu świadczeń, który będzie zgodny z preferencjami zatrudnionych. Ważne pozostają też kwestie finansowe i możliwości pracodawcy. Jak to wszystko ze sobą pogodzić?

Ponadczasowy cel

Warto szukać rozwiązań, które zachowują uniwersalny charakter – to właśnie on jest często kluczem do personalizacji. Bez względu na nowe wyzwania rynkowe czy zmieniające się oczekiwania pracowników, niektóre świadczenia są doceniane przez wszystkich, ponieważ zaspokajają podstawowe potrzeby życiowe i zapewniają to, co najważniejsze.

Z dofinansowania posiłków, np. w formie przedpłaconej Karty Lunch Pass, można korzystać w zakładzie pracy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zamawiać posiłki również do domu, gdy pracujemy zdalnie. Karty dostępne są w plastikowej i wirtualnej formie. Jak widać, ten uniwersalny benefit, sprawdzający się niezależnie od wykonywanej profesji, wpisuje się też we współczesne trendy związane z hybrydowością i transformacją cyfrową.

Pracownicy i pracodawcy chcą konkretów

Co jest wyznacznikiem atrakcyjności benefitu? W przypadku kart przedpłaconych i dofinansowania posiłków są to przede wszystkim:

  • Wsparcie zdrowia i dobrostanu – regularne spożywanie posiłków wzmacnia organizm, poprawia odporność, wpływa na koncentrację i produktywność.
  • Elastyczność – możliwość samodzielnego decydowania o tym, kiedy i gdzie będzie realizowany benefit. Pracownik sam wybiera czas, miejsce i rodzaj posiłku.
  • Oszczędność – realne odciążenie domowego budżetu, wsparcie w codziennych wydatkach.
  • Motywacja do powrotu do biura – wspólne spożywanie posiłków ma znaczenie społeczne, sprzyja integracji i wzajemne poznaniu pracowników.

To przykładowe korzyści dla zatrudnionych, a co z pracodawcami? Czy oni również dostrzegają walory takiego rozwiązania? Tak, jeśli mają świadomość kwestii zdrowotnych i wiedzę na temat…przepisów prawnych. W interesie firmy jest zadbać o kondycję i zdrowie zatrudnionych, ich efektywność i frekwencję w pracy. Idealnie, jeśli rozwiązaniom benefitowym towarzyszą różne udogodnienia czy ulgi, ważne z perspektywy zatrudniającego.

Gdzie szukać oszczędności?

Warto wiedzieć, że benefit w postaci dofinansowania posiłków oznacza zwolnienie z ZUS. Od marca 2022 r. można wdrażać świadczenie na nowych zasadach – wzrosła kwota zwolnienia z oskładkowania dofinansowania posiłków do 300 zł na pracownika miesięcznie. Z szacunków Sodexo wynika, że dzięki tej zmianie pracodawca zaoszczędzi na składkach ZUS niemal do 740 zł rocznie za jednego pracownika. Korzyści podatkowe dotyczą też pracownika – jego oszczędności roczne wyniosą do 690 zł.

Czy to rozwiązanie dla nas? Czy będzie nas stać? – zastanawiają się przedstawiciele mniejszych firm. Nowe przepisy sprzyjają wszystkim: w przypadku firm zatrudniających 20 pracowników, optymalizacja kosztów wyniesie ponad 14 tys. zł w skali roku. Przy 100 pracownikach będzie to już ponad 73 tys. zł. Warto przeanalizować sytuację i sprawdzić ile zaoszczędzi Twoja firma – skorzystaj z kalkulatora Sodexo i dowiedz się, jak optymalizować koszty.

Są benefity, które nigdy się nie starzeją. Wciąż aktualne i na czasie. W obliczu scenariuszy inflacyjnych, które nie napawają optymizmem, dofinansowanie posiłków tym bardziej wydaje się rozwiązaniem potrzebnym na „tu i teraz”.

 

Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.