Obawy i stres finansowy, brak poczucia wspólnotowości, znużenie piętrzącymi się obowiązkami i mglistymi wizjami dalszego rozwoju, niezrozumienie ze strony przełożonych – to tylko niektóre powody wpływające na kondycję psychofizyczną pracowników. A w tym wszystkim, z tyłu głowy myśli o niepokojących wydarzeniach globalnych, wobec których pozostaje się bezsilnym. Dlatego na potrzeby pracowników warto spojrzeć z szerszej perspektywy i uwzględnić aktualne czynniki rodzące stres, po to by adekwatnie zareagować i zadbać o motywację w firmowym mikroświecie.

Mimo że wiele mówi się o idei work-life balance, to tak naprawdę mocne oddzielenie życia prywatnego od zawodowego nie jest w stu procentach możliwe – mając trudny czas w życiu rodzinnym, stajemy się mniej efektywni w pracy, z kolei kłopoty zawodowe potrafią oddziaływać na jakość sfery prywatnej. Nie jesteśmy również odseparowani od świata zewnętrznego, nawet jeśli wydaje się nam bardzo odległy. I tak na przykład zawirowania gospodarcze, globalne kryzysu czy załamania rynkowe rzutują na sytuację w miejscach pracy i nastroje zatrudnionych. Tylko 23% badanych pracowników nie ma żadnych obaw związanych z pracą. Ponad połowa respondentów (60%) przyznaje, że sytuacja finansowa ich rodzin pogorszyła się w porównaniu do okresu z początku 2022 roku – tak wynika z najnowszego badania zrealizowanego dla Sodexo „Potrzeby pracowników 2022”.

5 rzeczy, które osłabiają motywację

Co sprawia, że pracownicy tracą dzisiaj motywację do pracy, a ich produktywność spada? Powody są różne i często indywidualne, ale wśród kluczowych czynników można wyróżnić:

  • Obawy finansowe – z raportu Sodexo „Bez maski. Pracownik tu i teraz” wynika, że pracownicy obawiają się braku podwyżek, cięć pensji i ograniczenia lub likwidacji świadczeń pozapłacowych, zwolnień i trudności w znalezieniu nowej pracy. Rosnące koszty życia i zobowiązania kredytowe działają stresująco. Warto więc zadbać o wsparcie, które pozwoli odciążyć domowy budżet pracownika. Rozwiązaniem mogą być praktyczne benefity, dzięki którym będzie łatwiej sprostać codziennym wydatkom. Dofinansowanie posiłków to dobry przykład rozwiązania, które ulży pracowniczemu portfelowi – pracownik nie będzie musiał wydawać własnych pieniędzy na zakup posiłków, a dodatkowo zaoszczędzi cenny czas.
  • Brak docenienia – aż 9 na 10 badanych pracowników potwierdza, że docenienie przez pracodawcę oraz dziękowanie za pracę wzmacnia motywację. Jednocześnie aż 34% respondentów przyznaje, że słowo „dziękuję” słyszy od przełożonego rzadziej niż raz na kwartał, a 16% – nigdy czegoś takiego nie doświadcza. Docenienie finansowe, np. za zrealizowany projekt, czy zaproponowanie bardziej rozwojowych zadań to ważne elementy motywacyjne, ale nie utrzymają zadowolenia w dłuższej perspektywie, jeśli na co dzień zabraknie wzajemnej życzliwości i wzmacniających przekazów.
  • Poczucie osamotnienia – jak pokazują nasze badania, najbardziej preferowanym modelem pracy jest praca hybrydowa. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas na dojazdach do firmy, ale to nie oznacza, że zatrudnieni nie potrzebują kontaktów społecznych. „Istotność codziennego kontaktu z ludźmi – tego staroświeckiego, twarzą w twarz – jest dobrze udokumentowana przez badaczy” – pisze Julia Baird w książce „Fosforesencja”, tłumacząc, że ma to wpływ na nasz dobrostan. Nawet jeśli zespół jest rozproszony, warto dbać o integrację, a rozmowy online z zespołem nie ograniczać wyłącznie do wylistowania spraw zawodowych i zrelacjonowania planu na kolejny tydzień.
  • Niezrozumienie i brak dialogu o potrzebach – zespoły pracownicze stają się coraz bardziej różnorodne: pokoleniowo i kulturowo. Jeśli pracownik nie czuje zrozumienia, a pracodawca nie podejmuje dialogu o potrzebach zatrudnionych – stąd już prosta droga do szukania nowych możliwości poza firmą.
  • Zachwiane poczucie sensu pracy – jak pokazuje badanie EY i organizacji JA Worldwide, młodzi ludzie z pokolenia Z – pytani o cechy wymarzonej pracy – najczęściej wskazują „nowatorskie koncepcje”, „współpracę z ludźmi na całym świecie” i „możliwość rozwiązywania złożonych problemów”. 82% badanych przedstawicieli generacji Z liczy na to, że w 2030 roku będzie mieć pracę, która da im spełnienie i umożliwi rozwiązanie problemów stojących przed planetą. To ważna wskazówka dla pracodawców, by zrozumieć, czego od życia i pracy oczekują ich potencjalni pracownicy.

Wyższe wynagrodzenie i chęć rozwoju zawodowego to według 48. Edycji Monitora Rynku Pracy Randstad niezmiennie najczęściej wskazywane powody zmiany pracy. Benefity finansowe są obecnie jedną z kart przetargowych na rynku pracy, dlatego warto rozważnie dopasować ofertę do potrzeb zatrudnionych. Aby wzmocnić ich motywację i zatrzymać na dłużej w firmie, nieodzownym elementem będzie też wsparcie emocjonalne, które powinno naturalnie łączyć się ze wsparciem finansowym i rozwojowym. Dzięki temu taka osoba będzie lepiej funkcjonować zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

Wypełnij formularz już teraz!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą, by porozmawiać o Twoich potrzebach i zaproponować najnowocześniejsze i najciekawsze rozwiązania na rynku.